5 otázek pro Lukáše Javorku

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2022 Obsah červnového dTestu

S jeho prací se setkáváte, aniž byste o tom věděli. Neustále pomocí dotazníků vyzvídá a vyhodnocuje, co bychom pro vás mohli vylepšit. Poznejte blíže Lukáše Javorku, specialistu marketingu. Jaký je on sám spotřebitelem? Co ho těší a co rozčiluje? Na čem právě pracuje?

Lukáš Javorka (1989) po škole pracoval v rodinné firmě, ale už od roku 2014 je společně se svou fenkou Sherry důležitou součástí marketingového oddělení dTestu. Zatímco je Lukáš ponořený v dotaznících a tabulkách nebo například vybírá dárky pro předplatitele, Sherry neúnavně běhá po kancelářích a zlepšuje všem okolo náladu. Oba svůj volný čas věnují ochraně zvířat a prosazování jejich práv.

Jaký jsi spotřebitel?

Spořivý a zodpovědný. Nelíbí se mi moc současný trend nakupování nových věcí, když ty staré ještě stále fungují. Snažím se využívat věci, dokud slouží. A když doslouží, tak se je nejprve snažím opravit. Často se mi to podaří a mám z toho radost. Když už však nadejde ta chvíle, že si musím koupit něco nového, tak vybírám obezřetně. Zjistím si, jestli jsme daný typ výrobku testovali. Pokud ano, přečtu si rady a tipy, jak správně vybírat, a podívám se na výsledky jednotlivých výrobků. Na internetu si pročtu recenze. Věřím, že je vždycky při výběru potřeba zapojit selský rozum, aby člověk neskočil na lep různým marketingovým trikům, které například nabízejí zboží se skvělou slevou, ale přitom to kolikrát není vůbec pravda.

Co tě jako spotřebitele nejvíce rozčiluje?

Bezohlednost. Bezohlednost s jakou se snaží mobilní operátoři neustále nenápadně změnit podmínky, aby ze svých zákazníků vyždímali ještě více. Bezohlednost velkých korporací, které se spoléhají na to, že se s nimi „malý“ spotřebitel nebude soudit. Bezohlednost šmejdů, kteří využívají nátlak na seniory při organizovaných prodejních akcích.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Po třech letech kdy pracuji v dTestu, bych se mohl podělit o úspěšnou reklamaci notebooku nebo vyúčtování u operátora, ale to jsou jen maličkosti. Mnohem víc pro mě znamená, když vidím, co jsme v dTestu společně dokázali. Myslím, že můžu říct, že mým největším spotřebitelským úspěchem je to, že jsem součástí týmu, který pomáhá ostatním spotřebitelům bojovat za jejich práva právě proti bezohlednosti a přesile velkých společností.

Na čem momentálně pracuješ?

Aktuálně vyhodnocuji zpětnou vazbu z dotazníku na lednové vydání časopisu. Díky vašim odpovědím můžeme obsah časopisu neustále vylepšovat. Část mé pracovní náplně také nyní zabírá zajištění tisku nových brožur. Na letošní rok připravujeme pro spotřebitele aktualizovanou brožuru „Jak nespadnout“ do pasti a novou brožuru, která se bude věnovat bezpečnému pohybu po internetu.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Nejsem zrovna největším fanouškem zimy, a tak se už nyní těším na začátek jara a na výlety do přírody, které bývají na jaře jedny z nejkrásnějších.

Ptal se Vojtěch Dřevíkovský

Přihlásit