Jak vybrat gramofon

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.1.2017

Některé věci se mění, jiné zůstávají. Mezi těmi, které se zdají mít pevné místo pod sluncem, spočívají také gramofony. Ačkoli se může zdát, že jim odzvonilo, opak je pravdou. Pokud se jako běžný spotřebitel zabýváte myšlenkou zainvestovat do přehrávače vinylů, možná vám pár našich tipů pomůže v orientaci.

Z pohledu výstupu existují dva typy gramofonů. Jeden má vestavěné reproduktory. Výhodou je, že gramofon zapojíte do sítě a můžete rovnou „hrát“. Některé přístroje mohou být i přenosné. Zvuk, který se z takového gramofonu line, však mívá horší kvalitu a neposkytne posluchači takový prožitek, jaký by mohly zprostředkovat kvalitní reprobedny. Abyste mohli užívat poslechu z druhého typu gramofonu, je třeba jej připojit k reprosoustavě. Gramofonů bez vestavěných reproduktorů je na trhu obecně víc.

Pokud toužíte po zvěčnění hudby nebo mluveného slova z vinylové desky do vaší empétrojky nebo počítače, zaměřte se na výběr modelu, který umožňuje digitalizaci nahrávek. Tu lze provést, pokud má gramofon vestavěný DAC převodník, s pomocí kabelu a vhodného software, nebo přímou konverzí na USB klíčenku, kterou vložíte do přehrávače. Na trhu však existují i jednodušší modely bez možnosti nahrávky digitalizovat.

Gramofony můžeme rozlišovat i podle toho, zda je při spouštění a vypínání desky raménko ovládáno automaticky či ručně, nebo se jen automaticky vrací po skončení na své místo. Automatická obsluha raménka může redukovat šance na brzké zničení desky nebo jehly.

Většina přístrojů má otočný talíř poháněný řemínkem, u jiných je talíř umístěn přímo na hřídeli motorku. Druhý jmenovaný náhon je k nalezení spíše u profesionálních přehrávačů.
 

Databáze testovaných výrobků

Gramofony bez možnosti digitalizace desek (7 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2017
Gramofony s možností digitalizace desek (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2017


Přihlásit