Test bělicích zubních past 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2017

Výrobci vymýšlejí stále nové způsoby, jak spotřebitele přimět ke koupi té či oné zubní pasty. Kromě těch, které slibují zvýšenou péči o citlivé zuby nebo nemocné dásně, jsou na trhu bohatě zastoupeny i pasty s bělicím účinkem. Obaly těchto výrobků často avizují hollywoodský úsměv se zářivě bílými zuby. Zda je to realita, nebo spíše marketingový tah, se dozvíte v aktuálním testu. Do srovnání jsme zahrnuli 13 bělicích a dvě běžné pasty.

Pokud míváte sny o ztrátě chrupu, měli byste se alespoň podle antického spisovatele Artemidóra z Efesu mít na pozoru. Řecký myslitel totiž ve svém Výkladu snů tvrdí, že zdává-li se člověku o vypadávání zubů, čeká ho brzká ztráta jmění nebo vážné překážky v uskutečňování rozjetých jednání. Výjimkou jsou podle něho dlužníci, pro které sen o vypadnutí zubu znamená, že dluhy brzy splatí. Moderní autoři se naopak shodují na tom, že ztráta chrupu ve snu ohlašuje nečekané bohatství a šťastnou budoucnost.

Výklad „zubních“ snů je možná úsměvný, hygienu dutiny ústní už ale na lehkou váhu brát nelze. K ideální péči o zuby je potřeba zubní a mezizubní kartáček nebo dentální nit na čistění mezizubních prostor a zejména soustředění a trpělivost. Pastu na zuby nezmiňujeme záměrně, ta je totiž v péči o chrup vedlejší. Jde spíše o doplněk dentální hygieny než její alfu a omegu. „Nejdůležitější je redukce zubního povlaku, který se odstraní pouze správnou technikou čistění a vhodným kartáčkem. Samotná pasta nehraje při čistění zubů roli,“ uvedla pro dTest dentální hygienistka Sabina Blahová, DiS. z Kyjova.

Zatímco za profesionální ošetření u dentálního hygienika zaplatíte řádově stovky až tisíce korun, za bělicí pastu v obchodě nenecháte většinou více než pár desetikorun. K tomu je třeba připočíst komfort v podobě pohodlného domácího použití, který řada lidí není ochotna vyměnit za zubařské křeslo v ordinacích dentálních hygieniků.

Mají ale skutečně bělicí pasty ve srovnání s těmi klasickými nějaký benefit, jak nás přesvědčují reklamy s aktéry zubícími se na nás zářivě bílým hollywoodským úsměvem, nebo jde spíše o marketingový trik, který s realitou nemá nic společného? O tom jsme se rozhodli přesvědčit v testu, do kterého jsme zařadili celkem 15 výrobků, z nichž 13 avizuje bělicí efekt.
 


Bělicí pasty (porovnat)

Klasické pasty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Bělicí zubní pasty (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2017


Přihlásit