Jak vybrat bělicí zubní pastu

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 22.1.2021

Zubní pasty jsou nedílnou součástí každodenní ústní hygieny. Spolu s volbou vhodného zubního kartáčku, správné techniky čištění a v neposlední řadě pravidelnými návštěvami zubního lékaře nám pomáhají pečovat o zuby a dásně. Jak ze široké nabídky vybírat a na co si dát pozor?

Kritérií pro výběr pasty je mnoho, jedním z těch hlavních by ale měl být obsah fluoridu. To je sloučenina fluóru, která remineralizuje zubní sklovinu a působí jako ochrana před vznikem zubního kazu. Pasty jsou podle obsahu této látky rozděleny na ty pro předškoláky, které by měly obsahovat asi 500 ppm (parts per milion, neboli jedna milióntina celku) fluoridu, pro děti od 6 do 12 let s obsahem asi 1000 ppm a pro dospělé, které mají obsahovat od 1000 do asi 1500 ppm fluoridu.

Všeho moc škodí

Pasty s vyšším obsahem fluoridu byste v případě, že netrpíte zdravotními potížemi, například zvýšenou kazivostí zubů, kvůli kterým vám je lékař doporučí, používat neměli. Tyto preparáty nejsou navíc ani pro tyto osoby určené na denní používání. V populaci se také vyskytují jedinci, kteří jsou na fluorid citliví nebo alergičtí, pro ty jsou určeny pasty bez této složky.

Ohledně fluoridu máte tedy jasno, ale co dál? Stále se na vás z nákupních přihrádek usmívají desítky past s lákavými obaly slibujícími zářivý úsměv, ochranu pro citlivé zuby či dásně, bělicí účinky i spoustu dalších zázraků…

Citlivější by měli prostudovat obal

Pravda je ale taková, že pasty jsou většinou podobné a liší se často jen značkou. I přesto lze však vysledovat některé rozdíly, které vás mohou ke správnému výběru navést. Najdete je hlavně ve složení. Patříte-li k citlivějším osobám, raději se vyhněte přípravkům obsahujícím Sodium Lauryl Sulfate (SLS). To je pěnidlo, které může u citlivějších osob vyvolávat dávivý reflex a vyšší sklon k tvorbě zánětů v ústech. Patříte-li k alergikům, měli byste raději vybírat pasty bez potenciálních alergenů (například benzyl alcohol nebo linalool).

Proužek je jen na efekt

Pokud jste si oblíbili pasty s proužkem, možná vás zklameme. Ve srovnání s těmi jednobarevnými účinnější ani lepší nejsou. Jde pouze o jedno z lákadel výrobců, jak v očích spotřebitelů zatraktivnit vzhled „svého“ výrobku.

A rada závěrem: řiďte se intuicí a zkušenostmi. Pasta by se měla snadno vymačkávat z tuby, měla by vám být chuťově příjemná a skýtat pocit svěžího dechu.
 

Databáze testovaných výrobkůPřihlásit