Test chráničů zad pro zimní sporty 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2017

Přestože jsou chrániče zad známé spíše pod hovorovým označením „páteřáky“, nejde zrovna o trefnou přezdívku. Dobrý chránič totiž musí zabezpečit nejen vaši páteř, nýbrž celou šíři zad. Náš test ukázal, že alespoň základní ochranu nabízejí všechny zkoušené modely a některé jdou v míře ochrany i nad rámec požadavků normy. Jen není radno vždy důvěřovat deklarovaným vlastnostem.

Chrániče zad, známé spíše jako „páteřáky“, dnes patří k základní bezpečnostní výbavě pro zimní sporty. My jsme vybrali 16 aktuálních modelů a vyzkoušeli, jak obstojí v testu odolnosti. Zařadili jsme pánské, dámské i unisex chrániče. Mimo to jsme porovnali chrániče zabudované ve vestě proti těm, které se upínají pomocí popruhů.

Pro celkové hodnocení byla klíčovým parametrem pochopitelně ochrana vašich zad. Ta se podle požadavků platné normy provádí úderem závaží do chrániče. Aby chránič obstál, musí efektivně rozložit sílu úderu a ztlumit náraz. Norma přitom definuje dvě úrovně ochrany – mírnější pod číslem 1 a přísnější a bezpečnější pod číslem 2. Při zátěžovém testu se ukázalo, že se v mnoha případech nelze na výrobcem deklarovanou třídu ochrany spolehnout. A to v pozitivním i negativním smyslu. Některé modely se umístily v ochraně o třídu lépe, než uvádí, jiné bohužel v testu požadavky, které stanovuje norma, nesplnily. Setkali jsme se i s modelem, který sice podmínky pro tlumení nárazu splnil, avšak při úderu se rozpadl na několik kusů.

Kromě výdrže jsme na chráničích zkoušeli i jejich praktické vlastnosti. Chránič by totiž v ideálním případě neměl jen pojistit vaše zdraví, ale také by měl pohodlně sedět a při sportu vás co nejméně omezovat v pohybu. Střih, pohodlí i stabilní upevnění chráničů jsme proto nechali otestovat partou lyžařů a snowboardistů.


Testované výrobky - chrániče zad pro zimní sporty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chrániče zad pro zimní sporty (18 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2017


Přihlásit