5 otázek pro Radanu Chlubnou

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Stará se, aby každodenní provoz dTestu šel jako dobře natažené hodinky. Kromě dohlížení na administrativní činnosti se věnuje péči o předplatitele. Představujeme vedoucí administrativy dTestu Radanu Chlubnou. Jakou je ona sama spotřebitelkou? Co ji těší a co rozčiluje? Na čem právě pracuje?

Radana Chlubná (1979) po zkušenostech z několika nadnárodních korporací zakotvila v administrativním oddělení dTestu, kde se nejprve věnovala převzetí činností v oddělení administrativy a v roce 2017 převzala funkci péče o předplatitele. V průběhu svých pracovních zkušeností strávila nějaký čas v zahraničí, kde pracovala jako průvodkyně cestovního ruchu ve Velké Británii. Svůj volný čas tráví nejen cvičením, díky kterému dobíjí energii, ale i sebevzděláváním v oblasti pleťové a dekorativní kosmetiky, která je jejím celoživotním koníčkem.

Jaká jsi spotřebitelka?

Jsem nenáročně náročná. Při uzavírání jakýchkoli smluv jsem opatrná, smlouvy si vždy před podpisem důkladně pročítám a ptám se, dostatečně nahlas, pokud něčemu nerozumím nebo pokud je něco nejednoznačné. Pokud chci řešit nějakou reklamaci, zjistím si zkušenosti a recenze jiných spotřebitelů, kteří stejnou reklamaci řešili, takže už vždy vím, s čím jdu a jaký může být výsledek. I při výběru produktů a služeb si vždy dopředu zjišťuji informace, abych se dopředu vyhnula nepříjemným situacím, ke kterým by mohlo dojít. Naštěstí to zatím vychází, takže na nepříjemné situace jsem připravená a pak už tak nepříjemné vlastně ani nejsou.

Co tě jako spotřebitelku nejvíce rozčiluje?

Nejvíc mě rozčilují klamavé reklamy. V České republice je jich přehršel, zvláště při akcích typu novoroční výprodeje, Black Friday akce a podobně. Dopaluje mě, že obchodníci hřeší na to, že český spotřebitel se často nechá tahat za nos. Že prodejci proklamují slevy, které ve skutečnosti vůbec slevami nejsou, lákají spotřebitele na červené plakáty a co víc, drtivá většina se takto nalákat nechá a pak spláčou nad výsledkem. A nejvíc na celé situaci mě dopaluje, že takto „napálený“ spotřebitel se neozve, takže obchodníci v těchto praktikách i přes kontroly ČOI vesele pokračují dál. Všude jinde ve světě jsou slevy skutečně slevami a spotřebitel si nenechá nic líbit. Proč to nejde stejně i u nás?

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Za největší úspěch považuji reklamaci u jednoho mobilního operátora. Situace se udála už dříve, v době, kdy se mobilní data u operátorů účtovala za dobu připojení, nikoli za spotřebovaná data, a něco jako FUP limit ještě neexistovalo. Operátor mi naúčtoval 45 hodin surfování po internetu za jediný měsíc, přitom se to údajně mělo stát v pracovní době, kdy jsem byla v práci a surfovat hodiny na soukromém mobilním telefonu bylo nemyslitelné. Navíc jsem měla na svém zařízení zablokovaná mobilní data a k internetu jsem měla přístup jinak, takže na telefonu jsem je vlastně vůbec nepoužívala. Takže jsem napsala reklamaci, na kterou mi bylo stroze odpovězeno něco ve stylu „máš smůlu, prostě zaplať“. S takovou odpovědí jsem se samozřejmě nesmířila a sháněla jsem důkazy, že jsem skutečně v době, kterou mi účtují, připojená být nemohla. Asi na třetí pokus písemné reklamace a neskutečný počet uskutečněných hovorů mi reklamace byla uznána a data jsem platit nemusela. Situace je o to smutnější, že tou dobou jsem pro onoho operátora pracovala jako zaměstnanec, takže k informacím, že jsem data nevyužívala, jsem měla přístup a mohla se jimi bránit. Nicméně, jednalo se o moje soukromé číslo, takže jsem v kauze vystupovala nikoli jako zaměstnanec, ale jako běžný spotřebitel. 

Na čem momentálně pracuješ?

Aktuálně se moje práce skládá ze dvou oblastí, a tou je administrativa dTestu a péče o předplatitele. Intenzivně se seznamuji se svými týmy, rozdělujeme si aktivity tak, aby konečný spotřebitel byl s aktivitami dTestu co nejvíce spokojen. Aby měl svoje předplatné, aby je uměl využívat na maximum, aby měl všechny informace, věděl, na koho se obrátit v případě spotřebitelského dotazu – zkrátka aby vše v naší „první linii“ šlapalo, jak má. A totéž samozřejmě platí i zevnitř – aby moji kolegové věděli, co dělat a proč, aby si byli vědomi smysluplnosti svojí práce a chodili do ní rádi. 

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Těším se na jaro a léto, protože tyto roční období jsou moje nejoblíbenější. Těším se na sluníčko, díky kterému mám vždy lepší náladu. Těším se, jak bude v práci  vše fungovat tak, jak to popisuji u odpovědi na čtvrtou otázku. Těším se ale hlavně z toho, že je pořád na co se těšit :-)

Ptal se Vojtěch Dřevíkovský

Přihlásit