Test fotoaparátů vs. mobilů 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2017

Chytré telefony pokračují v ataku na klasické kompaktní fotoaparáty. Jejich výhody jsou zřejmé. Na rozdíl od foťáků jsou to multifunkční přístroje, které slouží k výrazně širšímu spektru činností a obvykle je nosíme stále při sobě. Některé mobily dnes navíc velmi obstojně fotí. Vyplatí se tedy vůbec pořízení kompaktu, nebo jde o ohrožený druh? Odpověď na tuto otázku nabízí naše srovnání kompaktních fotoaparátů a top modelů mobilů otestovaných v posledním roce, které jsme doplnili o několik takzvaných pokročilých kompaktů. 

Pokud patříte k méně náročným fotografům, kteří preferují jednoduché ovládání s automatickými funkcemi (nejlépe ve stylu „přijdu, zamířím, zmáčknu spoušť a hotovo“) a neholdují manuálnímu nastavování, je naše srovnání kompaktů a mobilních telefonů určeno právě vám. Otázka, zda si pořídit plnohodnotný fotoaparát, nebo se spokojit s mobilem, je relevantní už několik let a na základě výsledků můžeme říct, že ještě nikdy nebyla více na místě.

Všechny srovnávané mobily se řadí do vyšších (nebo alespoň středních) tříd, jejich pořizovací cena je tedy poměrně vysoká. Srovnávat fotoaparáty s levnými telefony by postrádalo smysl, jelikož u nich výrobci dosahují výhodné ceny mimo jiné i díky méně kvalitním fotoaparátům, které se s kompakty nemohou rovnat.

Pro letošní rok jsme ještě zpřísnili testovací program. Kromě kvality snímků jsme kontrolovali také schopnost natáčet video, kvalitu displeje (případně i hledáčku) a také snadnost obsluhy. Srovnání kompaktů a mobilů jsme doplnili pěticí takzvaných pokročilých kompaktů, které jsou určené spíše pro náročnější focení.


Běžné kompakty (porovnat)

Mobilní telefony (porovnat)

Pokročilé kompakty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pokročilé fotoaparáty (214 výrobků)
poslední aktualizace: 31.10.2022
Kompakty (71 výrobků)
poslední aktualizace: 31.10.2022


Přihlásit