Vracení a reklamace vánočních dárků

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2017

Každému se může stát, že se s výběrem dárku netrefí do potřeb, vkusu nebo velikosti obdarovaného. Darovanému koni sice na zuby podle starého pořekadla hledět nemáme, ale moderní právo přináší možnosti, jak se nepovedeného dárku zbavit. Vyplatí se ale jednat co nejdříve, právo vracet zboží rozhodně neplatí plošně a je časově omezené.

Obecné zásady nám říkají, že smlouvy, které uzavřeme, máme dodržovat. Bez toho by právo nefungovalo. Z výjimečného práva smlouvu zrušit se ovšem v moderních obchodech stalo spíše pravidlo, a tak často nakupujeme bez obezřetnosti, srovnávání a ověřování různých parametrů, protože „to přece můžeme vrátit“.

Zákonné právo vrátit zboží bez udání důvodu máme ale jen ve dvou situacích. Jednak v případě, kdy zboží kupujeme mimo prostory obvyklé k podnikání. Na ulici či od podomních prodejců ale dárky často nekupujeme. Druhá a rok od roku využívanější možnost nastává při uzavírání takzvaných distančních smluv, tedy nákupů nejčastěji online v e-shopu, přes telefon či jiným podobným způsobem. Na právo vrátit zboží e-shopu do 14 dnů od jeho převzetí jsme si zvykli natolik, že nás často překvapí, když to samé neplatí i v kamenných prodejnách.

Vracení zboží do e-shopu

Připomeňme si, jak zde vracení zboží funguje. Abychom mohli od smlouvy odstoupit, musíme ji samozřejmě nejdříve sami uzavřít. Vracet zboží do obchodu tedy musí nejčastěji dárce, který ho kupoval, s obdarovaným se obchod bavit nemusí, protože nákup bez účtenky nedoloží.

Zákon předpokládá, že pro běh lhůty na vrácení zboží je podstatné jeho převzetí, což je logické, nicméně zdůrazňujeme, že objednané zboží máme povinnost převzít. Často se totiž stává, že si zákazník pro balíček na poštu vůbec nedojde a spoléhá na to, že se smlouva zruší tím, že se balíček sám vrátí. Tak to ovšem nefunguje. Naším právem může být odstoupení, to ale musíme udělat tak, že svou vůli odstoupit sdělíme obchodníkovi. Přijde-li balíček zpět bez jakéhokoliv avíza či odstoupení uvnitř, co si z něho obchodník má vzít? Dostal opožděný dárek od Ježíška, je to reklamace, nebo odstoupení od smlouvy? To aby si hodil kostkou…

Ani v e-shopu neplatí, že bychom mohli vracet cokoliv. Dostaneme-li nové album oblíbeného interpreta, vrátit ho můžeme, jen pokud ho nevybalíme z původního obalu. Pokud nejsme spokojení s jeho výkonem a skladbou písní poté, co si je poslechneme, máme smůlu, právo odstoupit zaniklo. Podobně to je třeba s věcmi upravenými na míru nebo se zájezdy či pobyty. Pokud by někdo tvrdil, že nemůžeme vrátit oblečení, protože jsme jej vyndali z ochranného obalu, čímž se znehodnotilo, neměli bychom mu věřit. Z hygienických důvodů není možné vracet třeba různé hygienické nebo kosmetické pomůcky. Kartáček na zuby, který jsme vyndali z obalu a v koupelně vyzkoušeli, by se asi těžko po návratu do obchodu dál prodával.

E-shopy nejsou půjčovnou

V e-shopu slouží lhůta pro odstoupení k tomu, abychom zboží vyzkoušeli, zjistili, jestli sedí, má popisované vlastnosti, hodí se k tomu, na co ho chceme. Samozřejmě k tomu účelu je možné a někdy nutné ho vybalit, zapnout, někdy sestavit, u elektroniky aktivovat či nainstalovat nějaký program.

Občanský zákoník říká, že kupující odpovídá za snížení hodnoty, pokud ve lhůtě na odstoupení zboží používá jinak, než by s ohledem na jeho povahu a vlastnosti měl. Zároveň se zakazuje zneužívání práva. Když dostaneme od Ježíška novou výbavu na lyže, vyzkoušíme ji doma. Pokud ji vezmeme s sebou na silvestrovské veselí a novoroční lyžovačku, pak zabalíme a pošleme zpátky, abychom si novou koupili ve výprodeji, pak se bezpochyby o zneužití práva jedná. Obchody a e-shopy zvláště nejsou ani o Vánocích levnou půjčovnou.

Na stranu druhou, pokud by nám někdo chtěl účtovat paušální poplatek za „obnovení továrního nastavení“ u vyzkoušeného telefonu nebo počítače, nemá na to nárok. Pro účely vracení zboží doporučujeme neničit a nevyhazovat původní obaly. Podmínkou pro vrácení být nemohou, ale pokud jsou speciálně vyrobené pro určité zboží, nelze je nahradit igelitovým pytlíkem a prodat dalšímu za stejnou cenu. Pokud bude chtít prodejce za specifický či těžko nahraditelný obal strhnout nějakou částku z kupní ceny, může být v právu.

vánoční dárky, vánoční stromeček

Kolik dostaneme nazpět

Zákazník má nárok na vrácení všech zaplacených částek, a to včetně nákladů na dodání odpovídajících nejlevnějšímu nabízenému způsobu doručování. Pokud jsme dárek objednávali 23. prosince a musel ho přinést drahý kurýr, aby se to vůbec stihlo, e-shop má vrátit kupní cenu a poplatek za standardní poštovné. Bude-li nám tvrdit, že na poštovné nárok nemáme, protože nejlevnější způsob dodání je zdarma, pokud se stavíme na pobočce v Krnově, opět nemá pravdu.

Krnovští zákazníci jistě možnost osobního odběru zdarma ocení, to ti z jižních Čech už méně. Odstoupení od smlouvy znamená, že máme dostat peníze zpět stejným způsobem, jako jsme zaplatili. Pokud se domluvíme, že budeme mít v obchodě „kredit“ na další nákup, je to na nás, rozhodně na to ale přistoupit nemusíme.

Pokud jsme dárek kupovali s dostatečným předstihem, může se nám klidně stát, že po Vánocích je zákonná 14denní lhůta fuč. Ovšem nemusíme vždy ostrouhat. Řada obchodníků na své zákazníky myslí a lhůtu prodlužuje. Chceme-li mít jistotu, že i listopadové zboží budeme moci vrátit, měli bychom se na tom domluvit předem. Obchodník si za to ale může klást podmínky, od poplatku až třeba k možnosti vybrat si za stejnou cenu něco jiného.

Vracení zboží v kamenných prodejnách

V kamenných prodejnách je všechno jinak. Právo odstoupit od smlouvy zde nevyplývá ze zákona, ale buďto z předchozí domluvy, nebo jednostranného prohlášení prodávajícího třeba na plakátu. Prodejci dobře vědí, že pokud by neumožňovali zboží vracet, budou proti e-shopům a jiné konkurenci v určité nevýhodě, a tak se v různorodosti a „výhodnosti“ podmínek občas předhánějí. Protože zde lhůty a podmínky neřeší přímo zákon, pravidla má každý obchod nastavena trochu jinak.

Lhůty se mohou počítat od dnů po měsíce, právo „vyzkoušet“ může být omezeno zákazem sundávat cenovky a visačky, přijít o něj můžeme, pokud vyhodíme původní obal či jinak porušíme podmínky obchodu. Ani náhrada za vrácené zboží nebývá jednotná. Někde dostaneme zpět peníze, jinde jiné zboží nebo časově omezenou poukázku. K uplatnění práva zboží vrátit musíme mít nejčastěji účtenku, někdy není ani ta potřeba, vrací-li se zboží vyrobené pro konkrétní řetězec, který si ho sám bezpečně pozná.

A co když je zboží vadné?

Reklamace bývá často s vracením nepovedených dárků zaměňována. Zatímco vracet bez udání důvodu můžeme cokoliv, reklamovat můžeme jen to, co je vadné. Nemusí to být přímo rozbité, ale pokud zboží neodpovídá objednávce, popisu prodávajícího nebo vlastnostem, které jsme mohli rozumně očekávat, obzvláště pokud nás o jedinečnosti výrobku pravidelně masírovala reklama, pak máme takzvaná práva z odpovědnosti za vadu.

V jejich uplatňování nejsme tak časově omezeni jako v případě pouhého vracení. Vždy bychom měli reklamaci uplatnit co nejdříve po tom, kdy vadu zjistíme. V prvním půlroce od koupě jsou naše práva silnější – zákon říká, že na věci prostě vada byla, pokud prodávající neprokáže, že vše bylo a je v pořádku a to, co nám vadí, prostě vadou dle práva není. Nejzazší hranice pro uplatnění jsou dva roky od koupě.

Když reklamujeme, nemáme úplně vždy právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. Podle zákona by primární měla být výměna za novou věc bez vady, pokud ovšem věc úspěšně vyměnit lze, oprava nebo přiměřená sleva. Pokud by věc vyměnit nešla, protože se buď už nevyrábí, není k dispozici nebo je to „takový šmejd“, že výměna by jen vedla k další reklamaci, pak máme právo od smlouvy odstoupit. Odstoupit můžeme rovněž v případě opakovaných vad, většího množství vad najednou nebo vady, která je takzvaným podstatným porušením smlouvy.

Samotný proces je dobře známý – k uplatnění reklamace musíme prokázat, kdy a kde jsme zboží koupili, nejčastěji to děláme účtenkou, výpisem z platebních karet či vytištěnou objednávkou z e-shopu.

Pozor na jednu věc, právo z odpovědnosti za vady se automaticky nepřenáší na obdarovaného, ale musí se převést. V případě reklamace na prodejně to nebude problém – nikdo moc nezkoumá, kdo zboží s účtenkou přinesl, v e-shopu to může být komplikovanější – u konkrétní objednávky bývá konkrétní člověk. Od uplatnění reklamace běží třídenní lhůta na rozhodnutí a třicetidenní na vyřízení včetně odstranění vady. Pokud to obchod ve lhůtě nestihne, máme právo žádat vrácení peněz.


Přihlásit