Test elektrických holicích strojků 2005

Publikováno v časopise 12/2005

Očistný a osvěžující rituál, nebo každodenní nepříjemná otrava? V obou případech je řeč o holení vousů. I když většina mužů by se asi nevyjádřila takto vyhraněně a k holení by zaujala neutrální postoj, pravděpodobně by každý z nich souhlasil s tvrzením, že komfort velmi závisí na použitém holicím náčiní.

Břitvu už dnes používá málokdo, ale takzvané holení namokro s žiletkovými nebo břitovými ručními holicími strojky upřednostňuje řada mužů. Velmi početná skupina naopak preferuje holení nasucho elektrickými holicími strojky. Testy obou typů holicích systémů víceméně pravidelně přinášíme, naposledy to byly počátkem tohoto roku ruční holicí strojky. Možná si vzpomenete, že opravdu dobrých výsledků tenkrát dosáhly jen drahé strojky. Dnes se můžeme podívat, jak jsou na tom strojky elektrické (od jejich posledního testu už takřka uplynuly dva roky). Jejich pořizovací náklady jsou ve srovnání s ručními pochopitelně výrazně vyšší, ale co komfort a kvalita oholení?

Testovalo se 14 elektrických holicích strojků, jejichž ceny se velmi liší – nejlevnější lze pořídit už za necelé dva tisíce, za nejdražší zaplatíme takřka osm tisíc. Mezi zkoušenými modely byly zastoupeny jak strojky s rotačními frézami (používá je například firma Philips), tak s vibračními planžetami (mj. značka Braun). Hned na začátek je třeba poznamenat, že dnes jsou již oba systémy natolik na výši, že se kvalitou holení prakticky neliší. Každý má však svá pro a proti. Rotační frézy jsou vhodnější pro delší nebo zvlněné vousy. Vibrační planžety si zase snáze poradí s jednodenním strništěm a lépe se s nimi holí i místa okolo bradky či knírku. Kromě toho má většina mužů svůj zaběhaný styl holení, na nějž nedá dopustit. Muži, kteří se našeho testu účastnili, se alespoň s tím svým zaručeně nejlepším způsobem holení loučili velmi neochotně. Nicméně jim nic jiného nezbylo...


Testované výrobky - pánské holicí strojky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pánské holicí strojky starší (46 výrobků)
poslední aktualizace: 1.1.2010


Přihlásit