Časté otázky: IPL epilátory

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2017

Chloupky si můžete buď epilovat sami doma, nebo tuto proceduru svěřit odborníkům. Lékaře-dermatologa i kosmetiček a odbornic na péči o pleť jsme se zeptali na jejich zkušenosti a rady ohledně tohoto způsobu odstraňování ochlupení.

Pro koho se hodí a naopak nehodí IPL epilace?

MUDr. Stanislav Poustka, Karlovy Vary: Ze zkušeností mohu doporučit tuto epilaci hlavně na tmavé chloupky, pro světlovlasé není tak vhodná a efektivní.

Šárka Marečková, Ostrava-Poruba: Epilace se hodí pro všechny, kteří se chtějí zbavit chloupků nebo výrazně omezit jejich růst. Každý člověk je individualita, tak to u každého funguje jinak. Kontraindikace je u těhotných a kojících žen, u onemocnění rakovinou, kožních chorob.

Mgr. Pavlína Vlasáková, Beroun: IPL epilace se hodí v podstatě pro každého, kdo chce řešit redukci nežádoucího ochlupení. Kontraindikace jsou pouze u těhotných a kojících žen a pacientů se zhoubným onemocněním kůže.

Naďa Huráňová, Litomyšl: Trvalá epilace je určena pro ženy i muže od 18 let, zdravé osoby. Je spousta kontraindikací – těhotenství, epilepsie, srdeční choroby, onemocnění štítné žlázy a další; v případě nejasností doporučuji konzultaci s lékařem. Chloupky musejí mít nějaký pigment, protože k likvidaci folikulu (vlasová cibulka – pozn. red.) je právě zbarvení chloupku nezbytné. Záblesk pulzního světla po zabarveném chloupku sjede až ke kořínku a spálí ho. Chloupky světlé takto ošetřit nelze, výsledek je téměř nulový.

Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto způsobu epilace?

MUDr. Stanislav Poustka, Karlovy Vary: Výhodou je relativně dlouhá doba efektu ošetření, praktičnost. Nevýhodu vidím například v ne vždy snadné dostupnosti možnosti ošetření nebo ceně.

Šárka Marečková, Ostrava-Poruba: Výhody této epilace jsou, že chloupky jsou viditelně tenčí, rostou velmi pomalu, až vymizejí. Nevýhoda je, že samotným ošetřením jsou zasaženy pouze chloupky v růstové fázi. Klienti jsou leckdy velmi netrpěliví, ale bohužel, jinak to nejde.

Mgr. Pavlína Vlasáková, Beroun: Výhodou IPL epilace je cena zákroku, která je nižší nežli účinnější laserová epilace, důvodem jsou rozdílné ceny přístrojů.

Naďa Huráňová, Litomyšl: Výhodou tohoto ošetření je, že je téměř bezbolestné, jen v citlivějších partiích může nepatrně štípnout.

 

Jak trvanlivá je IPL epilace?

MUDr. Stanislav Poustka, Karlovy Vary: Jednorázové ošetření nestačí, naopak efekt epilace má při opakování dobrou trvanlivost v řádu týdnů až měsíců. Je to ale značně individuálně odlišné a nedá se to předem zcela přesně odhadnout. Osobně bych při požadavku o epilaci tento způsob určitě doporučil vyzkoušet, případně i na různých pracovištích.

Šárka Marečková, Ostrava-Poruba: Epilaci je zapotřebí alespoň jednou za rok opakovat. Vždy mohou ještě růst chloupky, které byly ve fázi spánku. Většina provozovatelů IPL přístrojů nabízí zákazníkům, že za tři sezení je úplně zbaví všech chloupků. To je ovšem nesmysl. K dobrému výsledku je potřeba alespoň osmi, někdy až dvanácti ošetření. Naše zkušenosti s touto metodou ukázaly, že po jednom roce je potřeba přidat další jedno až tři ošetření.

Mgr. Pavlína Vlasáková, Beroun: IPL epilace nedosahuje trvalé redukce ochlupení, pouze zpomaluje růst chloupků, protože světlo tvořené xenonovou výbojkou nemůže v důsledku vytvořit stejný výsledek jako laserový paprsek, má daleko kratší vlnovou délku, a proto nezasáhne vlasovou cibulku a její epitelizační lůžko. Dokáže výrazně zpomalit růst, nikoliv však trvale odstranit nežádoucí ochlupení. Kvalitní a trvalá redukce je možná pouze vysokovýkonným lékařským epilačním laserem.

Naďa Huráňová, Litomyšl: Ošetření se musí provést několikrát v rozmezí roku až roku a půl, protože chloupky mají různé fáze růstu a jen takto dojde k odstranění všech. Sama jsem ošetření podstoupila před deseti lety. Dnes mi vyrůstá sem tam nějaký chloupek, ale je to způsobeno hormonální změnou v těle, což opravdu nikdo z nás nedokáže ovlivnit. Skutečně zhodnotit IPL budeme moci až v řádech několika desítek let.

Databáze testovaných výrobků

IPL epilátory (18 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2018


Přihlásit