Výživové údaje ode dneška povinně

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.12.2016   

Spotřebitel by měl být zase o chlup informovanější. Dnes se totiž probudila poslední část evropského nařízení č. 1169/2011, která ukládá výrobcům povinně uvádět informace o výživových hodnotách na obalech potravin. Stejné nařízení přinášelo změny v označování potravinových obalů postupně už od roku 2014. Pravdou je, že změna není příliš výrazná, protože velcí výrobci se na ni připravili s předstihem a informace o výživových hodnotách uváděli ještě dříve, než povinnost začala platit.

Pro lepší orientaci přinášíme odpovědi na několik častých otázek k tomuto tématu.

Co se na obalech změní?

V zásadě přibude tabulka uvádějící, kolik potravina obsahuje energie, tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli.

V některých případech možná bude doplněna i hodnotami obsažených vitaminů, minerálů, či vlákniny.

K čemu to má sloužit?

Hlavním cílem je umožnit zákazníkům, aby mohli při výběru jídla zohlednit i různý obsah živin. Proto se na všech potravinách povinně uvádí množství živin ve 100 g nebo ve 100 ml. Navíc mohou výrobci informovat i o výživové hodnotě jedné porce.

Můžeme také doplnit, že tuto možnost mají mít i zákazníci nakupující online. I pro e-shopy platí povinnost uvádět veškeré informace o prodávaných potravinách, včetně výživových hodnot.

Co když tabulku na obalu nenajdu?

Taková situace může mít tři příčiny. V první řadě můžete mít "štěstí" na výrobek, který byl zabalen ještě v době před povinným uváděním informací. Takové zboží se nemusí nyní stahovat z obchodů, ale může být v prodeji až do vyčerpání zásob.

Druhou příčinou může být to, že zrovna držíte v ruce potravinu, která výživové údaje mít nemusí. Pár takových výjimek legislativa obsahuje: jde například o sůl, kávu, čaje, neochucenou vodu, jednodruhové nezpracované potraviny (např. výsekové maso) a speciální výjimku dostaly i potraviny vyráběné některými malými firmami.

Třetí možností je, že výživové údaje nejsou uvedeny v podobě tabulky, ale někde na obalu v řádku. Tato situace je výjimečná a týká se malých obalů, na které by se samostatná tabulka nevešla.

A co když si koupím nebalenou potravinu?

Na prodej nebaleného zboží se tato povinnost nevztahuje. Týká se skutečně jen potravin, které se prodávají v obalech. Jedinou možností v tomto případě zůstává vstřícný přístup obchodníka, který by údaje o výživové hodnotě na požádání sdělil dobrovolně. 


Přihlásit