Test chytrých náramků a hodinek 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2016

Není to jen obyčejný módní doplněk či zařízení na zobrazování času. Chytré náramky a hodinky slibují například měření ušlé vzdálenosti nebo srdeční tep a komunikaci s mobilním telefonem. V praxi jsme prověřili 12 chytrých náramků v cenovém rozpětí od 1600 do 7000 korun a deset chytrých hodinek za ceny od 2300 do 18 000 korun. Nechali jsme porovnat data naměřená při sledovaní aktivit s profesionálními měřicími přístroji a vyzkoušeli jsme, jak se s těmito společníky žije.

Na zápěstí aktivních lidí a nadšenců do moderních technologií se stále častěji objevují chytré náramky či hodinky. Umějí monitorovat různorodé sportovní aktivity, běžné denní činnosti a také spánkovou aktivitu. K fungování potřebují počítač nebo mobilní telefon, se kterým se mohou propojit nebo takzvaně spárovat (kabelem nebo přes bluetooth) a sdílet naměřená data. Uživatel k nim má přístup přes mobilní aplikaci, která nabízí různá vyhodnocení, statistiky, historii sportovních výkonů a další funkce.

Vedle sledování fyzických aktivit slouží chytré náramky a hodinky také jako prodloužená ruka mobilního telefonu. Upozorní na příchozí telefonní hovor, SMS nebo zprávu na sociálních sítích, jako jsou WhatsApp, Facebook nebo Twitter.

Základem chytrých hodinek a náramků je krokoměr. Tento údaj slouží pro výpočet ušlé nebo uběhnuté vzdálenosti a množství spálených kalorií. Stále více modelů má v sobě GPS modul, díky kterému mohou zaznamenávat trasu cesty a někdy z jeho dat vypočítávají vzdálenost.
V některých najdeme také srdeční monitor nebo výškoměr. Takto bohatou výbavou se z testovaných 12 chytrých náramků se mohou pochlubit jen tři. Žádné z deseti testovaných hodinek tuto trojkombinaci nenabízejí, respektive žádné nedisponují integrovaným výškoměrem, ale některé mají GPS i srdeční monitor.

Mezi testovanými modely je v přesnosti dat nezanedbatelný rozdíl. Zatímco některé jsou velmi přesné, jiné se od skutečnosti dosti vzdalují. Obecně lze říct, že testované náramky jsou v měření počtu kroků a vzdálenosti při chůzi i běhu poměrně přesné. Odchylka je výjimečně větší než 15 %. Množství spálených kalorií jim však dělá větší či menší problémy.

Výdrž baterie je v případě obou kategorií výrobků klíčová a poměrně rozmanitá. U chytrých náramků se naměřené hodnoty pohybovaly od 73 do 325 hodin v případě dobíjecích akumulátorů. U chytrých hodinek se výdrž baterie pohybovala v rozpětí 29 až 474 hodin.

Jednotlivým výrobkům jsme se věnovali podrobně v detailních popiscích, kde najdete jejich plusy a mínusy z pohledu uživatelské přívětivosti a dalších důležitých aspektů jejich používání.


Sportovní náramky 2016–2019 (porovnat)

Chytré hodinky 2016–2019 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chytré hodinky 2016–2019 (34 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2019
Sportovní náramky 2016–2019 (33 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2019


Přihlásit