Jak vybrat sterilovaný hrášek

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.11.2016

Hráškovou konzervu málokdy konzumujeme jen tak samotnou, nejčastější využití nachází jako ingredience do „něčeho“. Na první pohled se může zdát, že při nákupu hrášku není o čem rozmýšlet a díky plechovým obalům se výběr může podobat loterii. Přesto jsme vybrali několik již zvenčí patrných detailů, které by mohly při výběru pomoci.

Konzervovaný hrášek patří mezi sterilovanou zeleninu a požadavky na něj určuje vyhláška 157/2003 Sb. Z pohledu legislativy je důležité, aby se zpracovávala čistá a zdravá surovina v optimálním stádiu (ne)zralosti, s níž souvisí i požadovaná křehká až měkká konzistence. Hrášek rovněž nesmí být poškozený nešetrným zpracováním a limitovaná je i jeho slanost (nejvýše 1,5 %) a kyselost (nejvýše 2 %).

První věc, kterou bychom měli na obale hledat je název. Pokud jdeme kupovat sterilovaný hrášek, pravděpodobně očekáváme mladá měkká zrnka, která lze používat i jako zeleninu. Pokud máte stejná očekávání, vybírejte konzervu s českým názvem hrášek. Na trhu se totiž objevuje i sterilovaný hrách v plné zralosti, který se používá stejně jako jiné zavařené luštěniny, např. fazole nebo cizrna. Zvlášť pozorní byste měli být u výrobků z Itálie, tam se totiž hrách často prodává.

Vůbec nejčastější úprava hrášku je sladko-slaný nálev, což ovšem neznamená, že je jediná. Setkat se můžete i s hráškem v solném láku, dokonce i v neochucené vodě. Druh použitého nálevu bývá uveden přímo v názvu výrobku. Spolehlivě o něm vypovídá přítomnost soli či cukru ve složení.

Nejčastěji se setkáte s hráškem velikostně netříděným neboli nekalibrovaným. Dochází u něj k hrubému velikostnímu třídění, aby konzerva obsahovala zrna podobné velikosti, výrobce ale žádnou konkrétní negarantuje. Koupit však lze i kalibrovaný hrášek, u něhož je konkrétní průměr použitých zrnek deklarován. Česká vyhláška v těchto případech vyžaduje, aby uvedené velikosti odpovídalo alespoň 80 % obsahu. Naopak přídavná jména jemný a zvlášť jemný české výrobce k žádné určité velikosti nezavazují.

Další praktický údaj, který bychom neměli přehlédnout je hmotnost konzervy a především pak hmotnost pevného podílu. První údaj říká, kolik váží kompletní obsah obalu, druhé číslo vyjadřuje, kolik váží samotný hrášek. Podíl hrášku v konzervách není vyhláškou upraven, podle našich zjištění se může pohybovat mezi 50 až 70 %. Ne vždy tak musí platit, že koupí dvojnásobně většího balení domů doneseme i dvojnásobné množství hrášku.

Podobně jako všechny plechovky, i hrášek je dobré zkontrolovat, zda není jeho obal rezavý, vypouklý, či viditelně zdeformovaný. My jsme například při nákupu vzorků narazili na konzervu s promáčklým víčkem, v důsledku čehož se z ní vytratil nálev. Pokud příliš nedůvěřujete svým tábornickým dovednostem, vybírejte konzervy vybavené očkem pro snadné otevření. Jinak je nutné nastoupit s otvírákem konzerv a ani s ním nemusí být výsledek zaručen. Může se totiž stát, že plechovka není dostatečně pevná a při otevírání se bude bortit. Zajímavým obalem jsou skleněné lahve. Nejsou příliš obvyklé a typicky se používají u velkých balení. Jejich výhodou je možnost opakovaného zavírání a zejména možnost prohlédnout si obsah ještě před nákupem.

Databáze testovaných výrobků

Sterilovaný hrášek (21 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2016


Přihlásit