Jak správně vybrat e-shop

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.12.2016   

Řada z vás dává nejen před Vánoci přednost pohodlí online nakupování před náročnou túrou po nákupních střediscích. Špatný výběr internetového obchodu vás ale může o pohodu připravit pozdějšími reklamacemi či náročným vymáháním práva. Jak vybrat správný e-shop a nespálit se?

Jednoduchá univerzální rada neexistuje, ale jsou věci, které se vyplatí ohlídat. Mezi hlavní doporučení patří nehledět pouze na základní cenu inzerovaného zboží, vyhnout se platbám předem, ověřit si informace o e-shopu z více zdrojů a věnovat pozornost obchodním podmínkám.

Nízká cena má své háčky

Rozdíly v cenách dosahují u stejného zboží v jednotlivých elektronických obchodech stovek i tisíců korun. První přehled rychle získáte pomocí cenových srovnávačů, které na jednom místě shromažďují nabídky řady obchodů. Ne vždy jsou ale v konkrétním srovnávači všechny, ne vždy je nejvýhodnější koupě hned nahoře. Srovnávače jsou komerčním projektem, který má předně svému provozovateli vydělávat.

Cena navíc nic nevypovídá o prodejci a je dobré ověřit si i další skutečnosti. Místo obvyklého poštovného (například u drobné elektroniky okolo 100 Kč) po vás obchodník může chtít dvojnásobek a k tomu poplatek 50 Kč za platbu předem nebo 70 Kč za dobírku. Když se vrátíte k prvnímu srovnání cen, možná zjistíte, že obchod, v němž bylo zboží o 150 Kč dražší, nabízí doručení zdarma. Druhým častým problémem je termín dodání zboží. Obchodník potvrdí objednávku, ale vzápětí zákazníka informuje, že zboží skladem v jeho řeči znamená, že jej má očekávat nejdříve za 14 dní. Pospícháte-li s nákupem, je dobré si před objednáním potvrdit, kde je zboží naskladněné a jak dlouho trvá jeho doručení. Zákazník, který se cítí oklamán informací o dostupnosti zboží, se může obrátit na Českou obchodní inspekci. Pozdě doručený dárek to ale nahradí těžko.

Čím dál častěji na český trh pronikají i zahraniční obchodníci. To, že je web v českém jazyce, ještě neznamená, že ho nemůže provozovat někdo z Polska, Slovenska či Maďarska. Kvůli různým spedičním společnostem nebo distribučním skladům umí konkurovat i našim domácím obchodům. Na vašich právech se teoreticky nic nemění, ale když se zboží rozhodnete vrátit, poštovné do zahraničí vyjde určitě dráže, než když ho vracíte do českého e-shopu. Zjistit, kde se e-shop reálně nachází a odkud bude posílat zboží, je vhodné předem, pozdější překvapení by bylo nepříjemné.

Jak nenaletět falešnému e-shopu

V dnešní době je poměrně jednoduché udělat si vlastní e-shop, který na první pohled vypadá naprosto důvěryhodně a funkčně. Přesto se sem tam objeví nějaký podvodník, který místo posílání zboží jen tahá z lidí peníze. Pokud ale výběru e-shopu věnujete nějaký čas, dá se ledacos odhalit. Značkové zboží za poloviční hodnotu u krátce fungujícího e-shopu, který umožňuje pouze platbu předem, je podezřelé vždy a zejména kolem Vánoc se objeví pár takových slibujících levné zboží a rychlé doručení.

Obchodní podmínky

I bez právníka si lze v obchodních podmínkách všimnout základních věcí. Občanský zákoník ukládá, že smlouvy a obchodní podmínky mají být čitelné a srozumitelné tak, aby je pochopil normální člověk. Neměly by obsahovat malá písmenka, skryté odkazy či překvapivá ustanovení, zároveň by neměly být extrémně dlouhé. Pokud zaškrtáváte souhlas s čímkoliv, měli byste se přes jednoduchý odkaz dostat k tomu, s čím souhlasíte. Obchodní podmínky tedy mají být  jasné, přehledné a v kterékoliv fázi nakupování jednoduše dostupné.

Určitou pomůckou pro spotřebitele jsou certifikáty deklarující, že dané obchodní podmínky jsou k nim férové. Vydávají je spotřebitelské organizace nebo asociace podnikatelů. dTest obchodníkům udílí značku dTest obchodní podmínky, Asociace pro elektronickou komerci má svou značku APEK certifikovaný obchod. Certifikáty je vhodné si ověřit na stránkách toho, kdo je vydal. Pokud by si obchodník vyrobil certifikát sám, je to jednoduše odhalitelné, proklik nebude fungovat.

Jak se dostat k informacím

Důvěru v anonymním prostředí internetu dodávají e-shopům uživatelské recenze. Je však třeba k nim přistupovat kriticky. Nikdo vám nezaručí, že několik pozitivních recenzí si obchodník na svůj web sám nenapsal nebo si nenajal reklamní agenturu, která se mu o pozitivní ohlasy stará. Podle našeho průzkumu se s falešnými recenzemi setkala většina uživatelů internetu. Je tudíž dobré si informace ověřovat z více zdrojů. Někdy pomůže hledat v záplavě pozitiv recenze negativní. Pokud si obchod nezařídil jejich smazání, pár záporných zkušeností dobře demonstruje, co můžete čekat v případě neúspěchu.

Řada recenzí se bude týkat třeba jen otázky rychlosti nákupu, doručení a toho, zda zboží bylo v pořádku. Jak ale obchod vyřizuje reklamace poté, co ho ohodnotíte plusem ve srovnávači? Databázi spotřebitelských zkušeností i informace o tom, jestli jednotliví obchodníci řeší dobrovolně stížnosti spotřebitelů, zda jim vycházejí vstříc nebo radši dělají mrtvé brouky, naleznete na našem webu vasestiznosti.cz. Určitě zde nejsou všechny, ale pokud se člověk začte, zjistí, zda bude mít s obchodníkem smysl něco řešit, a podle toho zváží svůj výběr. Aby byla většina dostupných informací na jednom místě, vytvořili jsme před časem službu, která orientaci a hledání důležitých údajů usnadní. Najdete ji na stránce dtest.cz/eshopy.

Šedý dovoz

Šedý dovoz neboli zboží „nepocházející z oficiální distribuce“ se na první pohled příliš neliší. Úplně stejný telefon se dá koupit zrovna tak v českém obchoďáku jako na čínské tržnici a neoficiální dovoz z různých koutů světa se obchodníkům vyplácí. Pokud si ho v čínském obchodě objednáte sami, asi nebudete příliš počítat s tím, že byste ho reklamovali. Náklady na dopravu by převýšily pořizovací hodnotu.

půjčka pod stromeček

Řada obchodníků nakupuje podobně a servis pak podle toho vypadá. Ačkoliv má zákazník právo reklamovat, značkový servis ho většinou odmítne, neboť „telefon byl určen pro Malajsii a nejbližší autorizovaný servis můžete využít v Kuala Lumpur“.

Prodejce sám nemívá tak dobré zázemí jako autorizovaný servis, u kterého by za každou diagnostiku draze zaplatil. Zboží je sice levnější, ale v lepším případě neoficiální dovozci „přeinstalují software“, v horším se jako na potvoru u technika „žádná vada neprojeví“. Cenu výroku na našem trhu má tvořit i určitá rezerva na reklamace a uplatnění dalších spotřebitelských práv, na což neoficiální dovozci často zapomínají.

Základní práva a povinnosti

Zásadní výhodou nákupu elektronickou formou je především možnost vyzkoušení zboží a jeho vrácení, pokud nevyhovuje představám zákazníka. Základní lhůta pro odstoupení od smlouvy je v případě takzvaného nákupu na dálku čtrnáct dní. Řada obchodníků ji rozšiřuje, zejména kolem Vánoc. Delší lhůta může být buďto specifikována v obchodních podmínkách nebo individuálně domluvena. Zatímco v základní lhůtě obchodník nesmí mít pro vrácení žádné zvláštní podmínky, zboží rozhodně nemusí být nevybalené a „s cedulkami“ a vždy se na žádost zákazníka vrací peníze i se základním poštovným, v případě déle stanovené lhůty už mohou být podmínky specifičtější. Co zmírnil obchodník na čase, to může přitvrdit třeba na tom, že za hodnotu zboží si musíte vybrat něco jiného z nabídky.

Abyste lhůtu na seznámení se s výrobkem mohli využít, je nutné zboží přirozeně nejdřív převzít. Kromě zaplacení je to jedna ze základních povinností kupujícího. Můžete sice odstoupit, což se ale nestane, pokud si nedojdete pro balíček na poštu. Bez odstoupení smlouva stále platí a zbytečně tak vznikají náklady především prodávajícímu, který se může domáhat, abyste věc převzali a zaplatili.

Čas na rozmyšlenou slouží pro základní seznámení se s vlastnostmi zboží, rozhodně to nelze brát jako lhůtu na zapůjčení. V případě poškození kupující odpovídá za snížení hodnoty, a pokud by právo na odstoupení bylo výslovně zneužito, občanský zákoník říká, že takové jednání nelze chránit. Ač jsou spotřebitelé ve vztazích s podnikateli ti, kdo většinou tahají za kratší konec, neznamená to, že nemají jednat férově a podle práva.


Přihlásit