Žvýkačky plné disruptorů

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.11.2016   

Další test na přítomnost škodlivých látek v potravinách přináší nemilé zprávy pro milovníky žvýkání. Žvýkačky jsou totiž plné endokrinních disruptorů, dvě třetiny testovaných vzorků obsahovaly butylhydroxentoluen, butylhydorxyanisol či jejich kombinaci. Tyto látky se podle dánské spotřebitelské organizace Forbrugerradet Taenk (FT) vyskytují zvláště v oblíbených a celosvětově prodávaných značkách žvýkaček.

Škodlivé látky, považované za endokrinní disruptory a potenciální karcinogeny známé pod zkratkami BHA, BHT či pod označením E320 a E321, se našly ve 102 z celkových 157 testovaných balíčků žvýkaček. Škodlivé látky se objevily i ve výrobcích značek, jako jsou Wrigley’s, Mentos, Big Babol, Chupa Chups či Hubba Bubba, které jsou dobře známy i českému spotřebiteli. Naopak z výrobků, jež jsou prodávány i na českém trhu, by disruptory neměly obsahovat pouze Jet Gum vyráběné pro diskontní řetězec Lidl. Nejhůře pak v testu paradoxně dopadly žvýkačky označené jako „pro děti“, disruptory se nacházely v 81 % testovaných vzorků.

Jak BHT, tak BHA jsou v Evropské unii zařazeny na seznam endokrinních disruptorů, tedy látek, které mohou narušit hormonální soustavu. Nebezpečné jsou zvláště při dlouhodobém styku s pokožkou či žlázami. Těmto látkám by se měly vyhnout zejména děti a těhotné ženy. BHA je navíc v Japonsku a v americké Kalifornii veden na seznamu karcinogenů, podezření na karcinogennost panuje i u BHT. V EU je ovšem jejich použití stále přípustné.

Reakce výrobců zatím není známa. Co se příslibů nápravy týče, minulé testy, jež FT provedla, ukázaly, že úspěšnost je sotva třetinová. Někteří výrobci se totiž námitkami spotřebitelských či zdravotnických organizací odmítají zabývat. Odvolávají se přitom na legislativu, která použití škodlivých látek nijak nereguluje či pouze omezuje. Týkalo se to zejména testů kosmetiky. Největší úspěch naopak FT sklidila s testem spacích pytlů, kde okamžitou nápravu vykonali tři ze čtyř výrobců, v jejichž výrobcích se našly škodlivé látky.
 

Přihlásit