Zástupci Samsungu byli předvoláni před nizozemský soud

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.11.2016   

Žaloba, kterou na počátku letošního roku podali nespokojení majitelé chytrých telefonů na jejich výrobce společnost Samsung, a to pod patronátem nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond, možná přinese výsledky. Soud již v minulosti potvrdil, že společnost Samsung zanedbává slíbené aktualizace u starších modelů, dosud však nevydal žádné opatření. To se může změnit v druhé polovině listopadu, zástupci výrobce totiž obdrželi předvolání k soudu.

Cílem hromadné žaloby zákazníků bylo přimět Samsung k prodloužení aktualizačního cyklu u chytrých telefonů. Spotřebitel by podle nich měl mít nárok na zajištění aktuálního operačního systému alespoň po dobu dvou let od zakoupení přístroje nebo po dobu čtyř let od jeho uvedení na trh.

Cyklus aktualizací je totiž čím dál kratší a výrobci chytrých telefonů, nejen tedy společnost Samsung, na trh uvádějí neustále nové a nové modely. Vzhledem k roztříštěnosti operačního systému Android tak často chybějí aktualizace pro některé levnější modely telefonů, i když drahé „vlajkové lodě“ byly aktualizovány již před měsíci. To považují právníci Consumentenbond za nezákonné, zvláště když Samsung dvouletý cyklus podpory slibuje pro všechny zákazníky.

Spotřebitelé pod vedením Consumentenbond na Samsung podali žalobu již na začátku letošního roku. Soud uznal oprávněnost jejich stížnosti, zároveň však dosud nenařídil žádné opatření. Záležitost ohledně chybějících aktualizací totiž soud vyhodnotil jako příliš komplikovanou na to, aby v ní mohl rozhodnout ze dne na den.

V pátek 11. listopadu ovšem Samsung obdržel předvolání k soudu. Datum slyšení zatím není známo. Consumentenbond doufá, že soud potvrdí svůj předběžný verdikt. Jelikož je Samsung dominantním výrobcem telefonů s operačním systémem Android, jednalo by se o důležitý precedens v kampani za pravidelné aktualizace a delší cyklus podpory.

Consumetenbond spustil kampaň „Aktualizujte!“ již v létě roku 2015, tehdejší průzkum odhalil široce rozevřené nůžky mezi majiteli levných a drahých přístrojů. 84 % chytrých telefonů tehdy běželo na zastaralé verzi Androidu. Aktualizační cyklus tehdy trval maximálně rok a půl, delší dobu pouze u nejdražších modelů.
 

Přihlásit