dTest: Levné hydratační krémy se vyrovnají těm dražším

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 16.11.2016   

Hydratační krémy patří mezi stálice reklamních předělů v televizi, městských poutačů i stránek časopisů. Největší značky se předhánějí v uvádění nových technologií hydratace a zdá se, že žijeme v nejlepším období pro péči o pleť. Co je pravdy na hydratačních schopnostech drahých výrobků a jak obstály ve srovnání s těmi za zlomek ceny, zjišťoval dTest v testu 18 denních hydratačních krémů. Výsledky nejsou pro velké značky příliš pozitivní.

Od hydratačního krému v prvé řadě vyžadujeme, aby plnil svoji hlavní funkci a zvlhčoval pokožku. Testování účinnosti hydratace ale není snadná záležitost. „Testované krémy jsme rozdělili mezi několik set dobrovolnic, které je dvakrát denně aplikovaly na vnitřní stranu předloktí. Po čtyřech týdnech se pomocí přístroje korneometru měřila přítomnost vody v ošetřené i neošetřené pokožce,“ uvádí šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová a pokračuje: „Stejně jako v našich předchozích testech kosmetických přípravků, se i tentokrát potvrdilo, že účinnost výrobků není přímo úměrná ceně. Z 18 testovaných výrobků si od nás 16 vysloužilo za hydrataci dobrou známku.“

Zatímco v ústřední zkoušce byly výsledky testovaných výrobků ještě vyrovnané, rozdíly se začaly projevovat při hodnocení kosmetických vlastností, údajů uvedených na obalu a přítomnosti potenciálně rizikových látek. „V hodnocení kosmetických vlastností zvítězil krém Cien z Lidlu. Dobře se roztírá, nemá příliš tekutou ani tuhou konzistenci, rychle se vstřebává a zanechává pokožku příjemně vláčnou. Hodnotitelky také chválily jeho vůni, která jim byla ze všech testovaných produktů nejpříjemnější,“ oznamuje Hoffmannová.

Potenciálně rizikové látky se našly jak u dražších, tak i levnějších přípravků, byť u druhé kategorie byl jejich výskyt častější. Analýzy se zaměřily na hledání parabenů, potenciálních endokrinních disruptorů, potenciálních alergenů a konzervantu methylisothiazolinonu, který může u citlivých osob způsobit podráždění pokožky. „Nejhorší, pouze uspokojivé známky jsme za přítomnost potenciálně rizikových látek udělili krémům Astrid Intensive, Garnier Skin Naturals a Ryor,“ říká Hoffmannová a jedním dechem dodává: „Více než polovina testovaných výrobků však prošla s nejlepším hodnocením.“

O celkovém vítězi nakonec rozhodovaly jednotky procent a i tak první místo sdílí dva výrobky: „LaRoche Posay Hydreane Legere (845 Kč/100ml) a Vichy Aqualia Thermal Light Cream (932 Kč/100 ml). Oba dobře hydratují, snadno se roztírají a rychle vstřebávají. Také neobsahují nežádoucí látky, a tak je můžeme doporučit i alergikům. Pouhé jedno procento dělí druhé místo od prvního. Patří krému Balea z dm drogerie (109,80 Kč/100 ml), který od nás navíc díky své nízké ceně získal značku výhodného nákupu,“ vyhlašuje výsledky Hoffmannová a přidává radu: „Na stav pokožky má mimo kosmetické péče podíl i psychické rozpoložení, ovzduší a životospráva. Stres, nevyspání, přemíra alkoholu nebo kouření mají na vzhled pokožky neblahý vliv. Své pleti můžete pomoci konzumací vitamínů, minerálů a stopových prvků v ovoci a zelenině. Přidáte-li i pravidelný pohyb a dostatečně dlouhý spánek, nabídnete své pokožce tu nejlepší kosmetickou péči.“

Kontakty pro média:

Hana Hoffmannová, hoffmannova@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Vojtěch Dřevíkovský, drevikovsky@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit