Němečtí nepoctivci zneužili jméno známé spotřebitelské organizace

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.11.2016   

Němečtí spotřebitelé nedávno obdrželi e-mailem zdánlivě zajímavou nabídku. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) prý spouští nový projekt – srovnávač cen pojištění. Problém je však v tom, že žádný takový projekt SW nespustila, jedná se pouze o zneužití dobrého jména společnosti. „Srovnávač pojištění“ pak slouží jen ke zneužití osobních údajů.

E-maily vypadají na první pohled přesvědčivě, přicházejí ze serveru @stiftung-warentest.de a v patičce je uvedena i kontaktní poštovní adresa do redakce. Pozornějšího spotřebitele by ovšem mělo zarazit, že nabízený srovnávač pojištění není na stránkách spotřebitelské organizace.

Chybné jsou i samotné kontaktní údaje. Adresa z patičky je zcela smyšlená. E-mailová adresa pak sice odkazuje na název organizace, ta však používá výhradně doménu „test.de“, a to jako zpravodajský i e-mailový server. Spotřebitelská organizace navíc nikdy podobná oznámení nerozesílá plošné, ale jen uživatelům, kteří se přihlásili k odebírání novinek.

Podle SW je velmi podezřelý i samotný srovnávač pojištění, který je s největší pravděpodobností pouhým nástrojem phishingu, tedy pokusu o vylákání osobních údajů. SW proto radí na nic neklikat a phishingový e-mail nechat spadnout do složky určené pro spam.

Nepoctivci rádi zneužívají jména spotřebitelských organizací pro propagaci svých často pofidérních služeb. V Itálii se například vydávali za pracovníky Altroconsumo telemarketéři s nepříliš výhodnými nabídkami dodávek energií. V Česku jsme se pak mohli setkat se „šmejdy“, kteří své prodejní akce maskovali za přednášky spotřebitelských ombudsmanů.
 

Přihlásit