dTest: Norský losos jedovaté pesticidy neobsahuje, ale „prošel liposukcí“

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 10.11.2016   

Mezi spotřebiteli se v poslední době šíří zprávy o nebezpečných chemikáliích v mase norských lososů. Časopis dTest se rozhodl oblíbenou rybí pochoutku zkontrolovat v laboratorních testech a zjistit, zda je na zprávách něco pravdivého. A ačkoliv se přítomnost chemikálií nepotvrdila, ne každý losos vyšel z testů dobře.

Poplašná zpráva kolující po internetu varuje před obsahem neurotoxinu v norských lososech pocházejících z chovných farem. Dokonce nazývá lososa jednou z nejjedovatějších ryb na světě. „Abychom si ověřili pravdivost informací, nakoupili jsme v českých obchodech deset uzených lososů z rybích farem a podrobili je sérii chemických, mikrobiologických a senzorických zkoušek,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, a dodává: „Z hlediska chemických kontaminantů byly všechny testované vzorky v pořádku. Výsledky naší sondy do lososího trhu se tedy s internetovou zprávou rozcházely.“

Horší zjištění však přinesl mikrobiologický rozbor, který ve dvou případech objevil přítomnost nebezpečných bakterií Listeria monocytogenes. „Losos značky Club del mar obsahoval ještě podlimitní a tudíž bezpečné množství bakterií. Nedostatečné hodnocení si však odnesl výrobek Salmon Norwegian Traditionally Smoked značky Connosieur, který jsme koupili v řetězci Tesco. Objevili jsme u něj 45násobné překročení limitu a okamžitě informovali kontrolní orgány i spotřebitele,“ oznamuje Hoffmannová. Inkriminovaná šarže byla ihned po ohlášení stažena z trhu a tři další prošly úřední kontrolou, jež už u žádné z nich nadlimitní množství listerií nenašla.

Kromě bezpečnosti se testy zaměřily i na obsah výživově nejzajímavějších látek, tedy rybího tuku a omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin. Ty na svém obalu deklarovala pouhá polovina výrobků, byť od letošního prosince začne platit povinnost takové informace uvádět. Zjištěné množství tuku bylo proto porovnáno především s vědeckými údaji o tučnosti chovných lososů. „Výsledky nás nepříjemně překvapily. Zatímco zdroje uvádějí tučnost lososů v rozmezí 8 až 13 %, námi naměřené hodnoty se pohybovaly nejčastěji okolo 7 %, v případě OceanSea Norwegian Smoked Salmon klesl naměřený obsah tuku až na 4,3 %. Zdá se tedy, že při cestě na náš talíř prochází losos z farem řádnou liposukcí,“ poznamenává Hoffmannová a pokračuje: „Výrazná podprůměrnost ve srovnání s vědeckými tabulkami byla patrná i z výsledků měření obsahu většiny vybraných polynenasycených mastných kyselin. Zdroje například uvádějí průměrný 2% obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin, v našem testu jsme však naměřili maximálně 1 %, a to u výrobku Almar Salmon Norwegian Smoked, který si také z hlediska obsahu zdraví prospěšných živin odnesl nejvyšší, uspokojivou známku.“

Obsah tuku byl celkově nejproblémovější kategorií testu. Naopak všechny výrobky bez výjimky prošly při hledání nežádoucích látek – kromě pesticidů hledaly laboratorní testy i těžké kovy, polychlorované bifenyly a dioxiny a všechny výrobky si odnesly velmi dobré hodnocení. „Celkovým vítězem se stal Fjord Bohemia Norský uzený losos, který zaujal v senzorických testech velmi příjemnou vůní, chutí, vzhledem i konzistencí. Označení výhodný nákup si odnesl losos OceanSea Norwegian Smoked Salmon od řetězce Lidl díky dobrým výsledkům v senzorických zkouškách a příznivé ceně,“ uzavírá Hoffmannová test uzených lososů.

Kontakty pro média:

Hana Hoffmannová, hoffmannova@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Vojtěch Dřevíkovský, drevikovsky@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit