BEUC chce, aby výrobci pamlsků omezili reklamu cílenou na děti

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.11.2016   

Evropská spotřebitelská organizace BEUC chce, aby výrobci sladkostí dodrželi své sliby. V minulosti totiž mnozí z nich přislíbili, že ukončí či omezí cílení reklamy na sladkosti na ty nejmenší. Tomu však současná situace neodpovídá, zvláště pak co se týká reklamy na internetu.

Nová kampaň BEUC nese název „Food marketing to children: Game Over?“ Výrobci podle ní neplní své sliby týkající se reklamy na nezdravé pochutiny cílené na děti. Ta sice pozvolna mizí z televizních obrazovek, stále častější je však na internetu.

Evropská spotřebitelská organizace poukazuje na to, že internetová reklama na dětské pamlsky nemívá jen podobu klasických bannerů, ale například různých reklamních her či aplikací. Vzhledem k tomu, že čím dál více dětí se přesouvá od televizí k tabletům a chytrým telefonům, takový druh reklamy je velmi efektivní.

BEUC proto vyzývá členské organizace, aby ji informovaly o podobných kampaních, jež vedou výrobci slaných a sladkých pamlsků v jejich zemích. Na svých stránkách pro ně v rámci kampaně zřídila i „tabuli hanby“. V ní jsou vystaveny ukázky nejkřiklavějších případů cílení reklamy na děti.

Cílem Evropské spotřebitelské organizace je dohoda, nikoliv regulace. BEUC chce výrobce pouze přimět, aby dostáli svým slibům, co se týká reklamy na internetu. Případný apel na politiky po regulaci reklamy cílené na děti považuje BEUC až za poslední možnost, jak situaci na trhu s reklamou řešit.

Proti cílení reklamy na děti se vymezují mnohé z evropských spotřebitelských organizací. Pravděpodobně nejaktivnější je v této oblasti nizozemská Consumentenbond. V minulosti například kritizovala místní popové idoly za to, že své tváře propůjčily na obaly sladkostí a chipsů. Nelíbil se jí ani kodex reklamy, na němž se dohodli potravinářští výrobci s regulátory, protože byl příliš měkký a plný snadno zneužitelných výjimek.
 

Přihlásit