Prodáváte chytrý telefon? Zneužití osobních dat se nemusíte bát

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.11.2016   

Prodáváte svůj starší chytrý telefon a bojíte se, že i po vymazání osobních dat si je může nový majitel snadno obnovit? Nedávný test německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest (SW) přináší dobré zprávy. Smazaná data se odborníkům nepodařilo obnovit ani u staršího iPhonu 5s, ani u přístrojů s operačním systémem Android 5.0. U starších telefonů se systémem Android je ovšem ochrana dat nižší.

Pokus probíhal tak, že výzkumníci SW svěřili iPhone 5s a Samsung Galaxy 5 Mini plné dat ze sociálních sítí a cloudových služeb do rukou laickému nadšenci do moderních technologií a profesionálům vybaveným speciálním softwarem. Bez použití externích programů pak využili funkce telefonu pro kompletní smazání osobních a cloudových dat z telefonu. Laik i profesionál pak zkoušeli soukromá data obnovit.

Ačkoliv testy chytrých technologií a zvláště pak zabezpečení dat často dopadají nepříznivě, tentokrát SW přinesl majitelům chytrých telefonů dobré zprávy. Smazaná data ze systémů iOS a Android 5.0 se výzkumníkům nepodařilo obnovit, ani účty znovu propojit se starými cloudovými účty. Uživatel navíc nemusí data mazat po jednotlivých službách, oba systémy jsou vybaveny funkcí „Reset“, jež maže všechna data zároveň.

SW chválí operační systém iOS, který je podle ní vybaven velmi kvalitním šifrováním, a tudíž je obzvláště odolný proti krádežím osobních dat. Podobně jsou na tom i telefony se systémem Android, ovšem ne všechny. O svá data se nemusejí obávat uživatelé telefonů s Androidem 5.0 a novějším, šifrování u telefonů se starším systémem je ovšem výrazně slabší.

Německá spotřebitelská organizace také uživatele varuje, aby při podobném „čištění“ telefonu nemazali ručně nic z cloudových služeb, snadno by se mohlo stát, že by definitivně přišli o uložený obsah.

Pokud chcete, aby vaše data byla dobře chráněna, je také dobré prohlédnout si nastavení telemetrie a soukromí. O tom, jak telefony se systémy Android a iOS nastavit, aby zasílaly co nejméně dat dalším subjektům, nedávno psala rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation.
 

Přihlásit