Test myček nádobí

Vydáno: 7.11.2016   

Do aktuálního testu myček jsme vybrali 13 volně stojících o šířce 60 centimetrů. Zaměřili jsme se na levné a v České republice hojně dostupné modely. Výsledky ukázaly, že i mezi touto sortou výrobků se najdou dobré kousky. Špatné známky jsme udělovali za dlouhé mycí cykly a za vysokou hlučnost, dobré známky za umyté a usušené nádobí a také za nízkou spotřebu vody i elektrické energie

Dobrá rada

Vítězem testu je myčka Bosch SMS50L12 (dobře, 8670 Kč) energetické třídy A+ s kapacitou 12 souprav nádobí. Nádobí myje dobře a suší výborně, má nízkou spotřebu vody i elektrické energie a hlavní mycí program trvá jen dvě hodiny. Mezi negativa patří naopak dlouhý úsporný program a vyšší hlučnost. Vítěze testu považujeme kvůli poměru ceny a výkonu také za výhodný nákup. Stejné označení si zaslouží i v pořadí druhá myčka Siemens SN25L201 (dobře, 8690 Kč). Ve zkouškách dostala téměř stejné známky jako vítěz, má stejné přednosti i nedostatky a také stejnou výbavu.

Do testu jsme zařadili volně stojící modely o šířce 60 centimetrů a kapacitě od 12 do 14 souprav nádobí. Příkon přístrojů se pohyboval od 1800 do 2400 wattů a jejich energetická třída byla A+ nebo A++. Při výběru jsme si stanovili dva stěžejní parametry: cenový strop deset tisíc korun a hojnou dostupnost v ČR. Bohužel ne u všech značek bylo možné splnit obě kritéria. Například zařazený model od AEG stojí v průměru 13 tisíc korun, protože levnější byly málo dostupné.

Z třinácti otestovaných myček dosáhly na celkové dobré hodnocení pouze dvě, konkrétně vítěz testu Bosch SMS50L12 a druhá v pořadí Siemens SN25L201, obě od společnosti BSH. Svoji nejdůležitější činnost, tedy mytí a sušení nádobí, zvládají dobře. Ještě dalších pět myček získalo v této zkoušce dobrou známku, ale kvůli horším výsledkům v jiných oblastech to na celkově dobré hodnocení nestačilo. Konkrétně šlo o modely značek Beko, Hotpoint-Ariston, Indesit, Fagor a Mora. Při testech jsme používali „hlavní“ program, nazývaný většinou auto nebo normal, a úsporný program, označovaný jednoduše eco. Myčky ECG EDF 6016 WA+ a Philco PDP 6 však žádný program s patřičným označením auto nebo normal nemají, zvolili jsme proto program s názvem light. Náplň myčky tvořily rozličné kusy nádobí z různých materiálů, například z keramiky, melaminu, porcelánu, skla, plastu nebo kovu.

Při pohledu do tabulky lze s klidem na duši říct, že až na dvě výjimky (ECG a Amica v úsporném programu) dokážou všechny testované modely umýt nádobí dobře nebo uspokojivě. Z výsledků dále vyplývá, že většina myček myje hůře v úsporném programu. Výjimkou je AEG Favorit 56322M0, která myje hůře v hlavním programu. Ze všech nejlépe umyla nádobí Indesit DFP 27T94 A EU. Stejně jako ostatní myčky však měla problémy s odstraněním zbytků jídla z hrnců a pánví.

Sušení nádobí některým myčkám moc nešlo a při hodnocení jeho efektivity padaly i dostatečné a nedostatečné známky. Pouze dvojice od BSH (Bosch a Siemens) vysušila téměř všechny kusy nádobí perfektně a odnesla si za to samé jedničky. Zajímavou anomálií byla myčka Whirlpool ADP 500WH, která v hlavním programu usušila nádobí na jedničku, ale v úsporném programu dostala za čtyři (tedy dostatečnou známku). Špatné hodnocení znamená, že na nádobí zůstalo hodně zaschlých kapek nebo byly vidět stopy od stékající vody. To byl případ modelů Amica ZWV 648WS, ECG EDF 6016 WA+ a Philco PDP 6.

Náplň myčky o kapacitě 12 souprav tvoří 96 kusů nádobí: 6 jídelních setů (6 polévkových, mělkých a dezertních talířů, 6 šálků a podšálků, 3 sklenice a 3 kalíšky), 12 sad příborů (vidliček, nožů, polévkových lžic a kávových lžiček), malá a velká mísa, oválná mělká servírovací mísa, 2 plastové krabičky, 2 servírovací lžíce, jedna servírovací vidlička, jedna lžíce na omáčku, dvě nerezové pánve a jedna obdélníková nerezová pečicí nádoba.

Nekonečné čekání

Při pohledu na displej myčky poté, kdy jsme nastavili úsporný program, to někdy vypadalo, že si z nás utahuje. Zobrazená délka programu v minutách byla totiž trojmístná cifra někdy začínající dvojkou (v případě zobrazení času v hodinách trojkou). Úsporný program trval v průměru více než tři hodiny (186 minut), zatímco průměr hlavního byl 140 minut. Mile nás překvapilo, že nejlépe myjící myčky od BSH zároveň patří mezi přístroje s nejkratším hlavním programem. Nádobí umyjí za zhruba dvě hodiny. Bohužel do pole dostatečně hodnocených za délku programu je srazil velmi dlouhý úsporný program, který trvá tři a půl hodiny. Nejkratší úsporný program (140 minut) má ECG.


Provoz nikdy není zadarmo

Měření spotřeby elektrické energie ukázalo, že většina modelů ji má v úsporném programu nižší než 1 kWh. Pouze Electrolux ESF5511LOW si vezme 1,24 kWh. Hlavní program je energeticky náročnější a většina myček při něm dosahuje vyšší spotřeby, najdou se však úsporné modely se spotřebou pod 1 kWh. Mezi ně patří vítěz testu Bosch, s přimhouřenýma oběma očima i Siemens, třetí v pořadí Beko DFN28321W, dále Philco a ECG. Největším žroutem je opět Electrolux s 1,34 kWh.

Údaje o množství spotřebované vody potvrdily, že myčky jsou ve srovnání s ručním mytím nádobí nedostižitelné. Zatímco průměrná spotřeba člověka myjícího dvanáct sad nádobí je 44,2 litru vody, průměrná spotřeba testovaných myček v hlavním programu je pouhých 13,5 litru. Beko si vystačí dokonce s 10,6 litru a přesto myje nádobí dobře. V úsporném programu je průměr spotřebované vody 10,6 litru, v případě Beka jen 9,6 litru. Právě zmiňovaná Beko je vůbec nejúspornější myčkou v testu jak ve spotřebě elektrické energie, tak vody. Na druhé straně její hlavní mycí program trvá tři hodiny a úsporný ještě déle, takže úspora vody a elektrické energie je vykoupena časem.

Čtěte také: Časté otázky k myčkám nádobí
 

Dávají o sobě vědět

Hlučnost myček patří mezi zkoušky, ve kterých se často objevují špatné známky. Posuzujeme ji jak objektivně za použití sonometru, tak subjektivně poslechem. Nejtišším společníkem je AEG Favorit 56322M0 s pouze 44 naměřenými decibely v průběhu mycí fáze. Také subjektivní hodnocení vyluzovaných zvuků dopadlo dobře. Druhou a poslední dobře hodnocenou myčkou je Beko, ostatní skončily s horšími známkami. Nejsou sice tak hlučné podle objektivního měření, ale z dostatečných a nedostatečných známek ze subjektivního hodnocení vyplývá, že vydávají nepříjemné zvuky. Na konci žebříčku stojí Whirlpool ADP 500WH s naměřenými 58 decibely a dostatečným subjektivním hodnocením.

(Samo)obsluha

Nejlépe hodnocené myčky z pohledu obsluhy se celkově umístily na prvních příčkách. Nejsnadněji z testovaných se obsluhuje Beko, ani ta však nedosáhla na celkovou dobrou známku. Na děleném druhém místě jsou pak tři myčky – Bosch, Siemens a Hotpoint-Ariston LFF8M019X. Společnými znaky zmiňovaných modelů jsou například nepraktické dávkovače mycích prostředků, snadná práce s koši na nádobí a dobrá účinnost samočistění.

Naopak nejhůře se obsluhuje myčka Mora SM 631W s pouze dostatečným hodnocením. To například znamená, že madlo dveří má nepříjemný tvar a není dost hluboké, k otevření dveří je zapotřebí síly a navíc nejde provést jedním souvislým pohybem. Při posuzování praktické stránky košů na nádobí testující zmínili, že nemají madlo, chybí jim jednoduchý systém pro upravení výšky košů a ty jsou při manipulaci hlasité. Při plnění myčky vadila nemožnost změny pozice košíku na příbory a příliš volný pořadač na příbory, při ovládání myčky kritizovali horší srozumitelnost symbolů a absenci údaje o teplotě programu. Dále upozorňovali na nepraktický dávkovač mycího prostředku i leštidla a také nízkou účinnost samočištění. Vedle Mory má špatnou účinnost samočištění ještě ECG, ostatní jsou na tom dobře.


Přihlásit