Co dělat, když se Ježíšek netrefí s dárkem

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 23.12.2008   

Nalezli jste pod stromečkem dárek, o nějž zrovna dvakrát nestojíte? Pokud to jsou pletené ponožky od babičky, máte zřejmě smůlu. Je-li zboží zakoupené v internetovém obchodě, máte šanci. A můžete i využít vzorový dopis na odstoupení od smlouvy od časopisu TEST, který je zdarma zpřístupněn na www.dtest.cz.

Nákup uskutečněný na dálku, tedy prostřednictvím telefonu, internetu nebo zásilkového prodeje, má tu nevýhodu, že zpravidla chybí možnost zboží si před zakoupením prohlédnout či vyzkoušet.

Na to pamatuje § 53 občanského zákoníku, který v případě nákupů např. na internetu dává kupujícímu právo odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu, a to do 14 dnů od převzetí zboží. „Pokud se vám vánoční dárek nezamlouvá a byl zakoupen přes internet, máte 14 dní od doby, kdy jste jej obdrželi, abyste informovali prodejce o tom, že odstupujete od uzavřené smlouvy a zboží vracíte,“ vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Některé internetové obchody se bohužel snaží tuto legislativu obejít. „Pokud jste zboží přes internet zakoupili, lhůta 14 dní pro vrácení zboží platí, i když si zboží vyzvednete osobně v prodejně,“ upozorňuje Beneš na praktiky některých prodejců.

Důležité je ovšem vědět, že i zde existují výjimky. Audio a video nahrávky nebo počítačové programy lze vrátit pouze v nepoškozeném originálním obalu. Vrátit nelze zboží, které bylo upraveno na míru, potraviny, periodika a některé další produkty.

Jedním z častých důvodů pro vracení zboží bývá například u elektroniky jeho nízká kvalita či absence některých praktických funkcí. „Spotřebitelé mohou počkat na vrácení peněz a před dalším nákupem se poradit s časopisem TEST. Jen v roce 2008 jsme testovali téměř osm set produktů, aby si spotřebitelé mohli vybrat zboží, které jim opravdu bude vyhovovat. Mohou přitom využít i povánočních slev. Seznam testovaných produktů je zveřejněn na www.dtest.cz,“ uzavírá Beneš.

Na www.dtest.cz byl zdarma zpřístupněn vzorový dopis, který mohou spotřebitelé jednoduše využít pro odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).Přihlásit