ESC: Spory s erotickými seznamkami

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2016

Máte problém se seznámit? Pak si dejte pozor, ať zároveň nespadnete i do problémů se seznamkami. A to i těmi erotickými. V případě jedné z nich Evropské spotřebitelské centrum (ESC) před rokem varovalo, že při uzavírání smlouvy používá klamavou obchodní praktiku, když informace o cenách na určité období uvádí nejasně a takřka neviditelně. Spotřebitelům pak neoprávněně strhává vysoké částky, které by jinak nikdy neplatili. Navíc je sporné i automatické prodloužení původně krátkodobého členství. Některé smlouvy se nyní po roce automaticky prodlužují a ESC začíná spotřebitelům opět asistovat při snaze dostat další stržené peníze zpět.

Dlouhodobě varujeme před nástrahami takzvaného členství na zkoušku, které se u řady internetových seznamek automaticky prodlužuje prakticky bez vědomí spotřebitele, jenž pak platí násobně víc, než očekával. Některé servery také nejasně či nesrozumitelně informují o skutečné délce členství, k němuž se spotřebitelé jedním kliknutím zavazují. Tito lidé se pak v případech zahraničních seznamek z jiných zemí EU obracejí na Evropské spotřebitelské centrum a žádají o pomoc při vymáhání peněz stržených z jejich platební karty.

Jedna německá seznamka v loňském roce kombinovala oba výše uvedené nešvary a další ještě přidala. V hlavách českých spotřebitelů, kteří se obrátili na ESC, z toho pak byl pořádný zmatek.

Registrace na seznamce byla totiž zdarma. Po vytvoření základního účtu přišel e-mail s nabídkou VIP služeb a informací, že spotřebiteli někdo zaslal zprávu. K jejímu přečtení bylo ovšem potřeba aktivovat si VIP služby nabízené za různé částky na tři, šest a 12 měsíců, přičemž částka za roční závazek byla nejnižší. Jenže zde nebylo uvedeno, že tyto částky jsou poplatky za každý jeden měsíc zvoleného období, a nikoli za období celé, jak se na první pohled zdálo. Po vyplnění údajů k platbě kartou přišel spotřebiteli e-mail o přijetí platby a možnosti si účet aktivovat. Teprve z této zprávy bylo spotřebiteli zřejmé, že celková částka stržená z platební karty je 12násobek uvedené částky. Když chtěl klient službu zrušit, bylo mu sděleno, že se zaplacené částky nevracejí.

Informace o tom, že spotřebitel zaplatí několikanásobek původně deklarované částky, byla uvedena světle šedým písmem v béžovém rámečku v horním rohu stránky, na které se klient soustředil na vyplňování údajů platební karty. Šlo tedy očividně o záměrné klamání spotřebitele.

S tímto hodnocením se jménem spotřebitelů na společnost obracela síť Evropských spotřebitelských center. Společnost se pak v mimosoudní rovině se spotřebiteli vyrovnala a v případě ročního členství vracela každému 266 eur. K tomu mírně upravila prezentaci ceny.

Letos v říjnu se však roztrhl pytel s žádostmi o pomoc od lidí, kterým bylo roční členství v dané erotické seznamce automaticky prodlouženo. A tak Evropské spotřebitelské centrum začíná další kolo mimosoudního vyjednávání.

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, z Islandu či Norska.

Kontakty na ESC ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz


Přihlásit