Jak vybrat dětskou vysokou židli

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.3.2019

Každý rodič touží svému dítěti pořídit to nejlepší. Podle čeho se ale při výběru židličky řídit a na co si dát pozor? Cenu nelze vnímat jako měřítko kvality, množství nabízených funkcí zas nemusí dítěti automaticky zaručit bezpečí a dostatek pohodlí. Jednoduše řečeno uděláte nejlépe, pokud se budete při výběru stoličky orientovat právě podle výsledků našeho testu.

Nepodceňujte označení

Správné a úplné označení dětské židličky signalizuje, že výrobce zná a dodržuje požadavky příslušné normy a je tak prvním příznakem, že je výrobek v pořádku. Židlička musí být trvale a čitelně označena.

Odkazem na normu ČSN EN 14988:2018, čímž výrobce deklaruje, že židlička vyhovuje jejím nejnovějším konstrukčním a bezpečnostním požadavkům. Pokud se výrobek odkazuje na starší verzi normy, je to nejčastěji způsobeno tím, že byla židlička uvedena na trh v době její platnosti.

Údaji umožňujícími identifikovat výrobek: jménem (značkou) výrobce, distributora nebo prodejce.

Varováním v českém jazyce v následujícím znění:

  • Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru.
  • Vždy používejte zádržný systém.
  • Nebezpečí pádu: Nenechávejte své dítě šplhat na výrobek.
  • Nepoužívejte výrobek, dokud nejsou všechny součásti správně připevněné a seřízené.
  • Pozor na nebezpečí otevřeného ohně nebo dalších zdrojů tepla v blízkosti výrobku.
  • Pozor na nebezpečí převrhnutí, když vaše dítě zapře nohy o stůl nebo jiný předmět.

Instalace a nastavení

Pokud lze židličku sestavit a opět demontovat, musí být vybavena předvrtanými otvory a čepy. Při koupi berte v úvahu, jak často budete židličku skládat nebo převážet – doporučujeme dopředu si zjistit rozměry a hmotnost židličky.

Aktivní nebo pasivní?

Podle aktuálně platné normy ČSN EN 14988:2018 musí být každá židlička opatřena zádržným systémem, který by měl předejít vypadnutí dítěte a s tím spojeným zraněním.

Aktivní zádržný systém poznáte podle přítomnosti popruhů v oblasti sedačky a zádové opěrky (nejčastěji vedou kolem pasu, ramen a mezi nohama dítěte). V ideálním případě by měly jít nastavit přesně na míru – důležité je, aby dítě neškrtily, poskytly mu potřebné pohodlí a zároveň zamezily vypadnutí ze židličky.

Pasivní zádržný systém je soubor bezpečnostních prvků, které jsou nedílnou součástí konstrukce židličky. Místo popruhů v tomto případě jako preventivní opatření slouží přední pultík v kombinaci s mezinožní přepážkou a bočními opěrkami. Norma za účelem bezpečnosti přesně stanovuje povolené vzdálenosti a rozměry jednotlivých částí židličky.

Ať už je židlička vybavena jedním nebo druhým typem zádržného systému, nelze podcenit prevenci a skutečnost, že nejdůležitější je mít dítě v židličce neustále na očích.

Uvedené věkové určení a maximální nosnost vám napoví, pro jak staré dítě je židlička určená. Před koupí je proto dobré uvědomit si, co od židličky očekáváte – nabízené funkce i věkové rozpětí je na trhu poměrně pestré.

Nastavitelný sklon zádové opěrky a opěrky nohou představují základní předpoklady pro správné sezení i dlouhodobé použití židličky, která se tak může přizpůsobovat růstu vašeho dítěte. K výhodám patří i výškově nastavitelná sedačka nebo možnost posunovat pultík dopředu či dozadu podle potřeby.

Pokud je židlička vybavena zapínacími popruhy, měly by být ideálně zapnutelné jednou sponou. V případě, že jimi židlička vybavena není, musí mít dle normy dostatečně vysokou boční ochranu v podobě bočních opěrek, masivnější mezinožní zábranu a také nesmí překračovat maximální povolený rozměr vzdálenost mezi opěrkou a zábranou v rozkroku. Dítě by zkrátka z takové židličky nemělo mít možnost vylézt, nebo jí propadnout.

U židličky rozhodně nesmí chybět návod v českém jazyce, který musí mimo jiné obsahovat jednoznačné montážní schéma a seznam či popis všech součástí a nástrojů potřebných k montáži.

Při výběru zohledněte i vybavení: má židlička pultíkpolstrování či jiné součásti v základní ceně, nebo se musejí dokoupit? Upotřebíte je? Budete-li konfigurace často střídat – je lepší, aby byl pultík či opěrka pro nohy snadno odnímatelné, nebo vám nevadí používat šroubovák?

Možná rizika

  • Konstrukce židličky musí být taková, aby zajišťovala stabilitu dítěte. Vždy musí stát na všech svých opěrných bodech. Pokud je vybavena více než dvěma kolečky, musí být alespoň dvě z nich doplněny brzdami.
  • Ostré rohy, hrany a hroty musejí být zaoblené nebo zakryté. V dosahu dítěte se nesmějí vyskytovat malé části, které by mohlo spolknout nebo vdechnout (krytky na šrouby, cedulky, úchytky, matky a podobně).
  • Pozor na drobné a na první pohled ne vždy rozeznatelné díry, mezery nebo otvory – taková místa představují často pasti pro dětské prstíčky.
  • Součástí každodenního používání židličky je i její čištění. Povrch a jeho omyvatelnost, dostupnost či snadnost snímání omyvatelných/pratelných částí proto mohou sehrát při výběru židličky významnou roli.
     

Databáze testovaných výrobků

Dětské vysoké židličky (73 výrobků)
poslední aktualizace: 4.6.2020


Přihlásit