Test chytrých telefonů 2016 II.

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2016

Za poslední léta jsme si zvykli, že se o titulu nejlepšího testovaného mobilního telefonu rozhoduje mezi dvěma stále stejnými značkami. Tentokrát je situace trochu odlišná. Jeden z mobilních gigantů se ze souboje o přední příčky sám diskvalifikoval nevídanou výrobní vadou a v současné době více než kdy dříve platí, že špičkový telefon umí vyvinout stále více výrobců. Srovnali jsme 34 dražších i levnějších mobilů otestovaných v posledních šesti měsících. Vítěz testu stojí přes 20 tisíc, obstojný jednodušší telefon ale seženete i za čtyři tisíce korun. 

Vypadá to, že výrobci mobilních telefonů rádi boří stereotypy. Výběr prémiových modelů se stále rozšiřuje a najdeme mezi nimi i značky, od kterých bychom ještě nedávno takzvaný high-endový chytrý telefon nečekali. K tomu si přičtěme vskutku bohatý sortiment mobilů středních a nižších cenových kategorií a z možností výběru se jednomu může zamotat hlava. S orientací mezi novinkami na mobilním trhu vám může pomoci naše srovnání.

Od posledního testu mobilů, který jsme zařadili do květnového vydání, prošlo laboratoří několik desítek modelů. Z nich jsme do tohoto časopisu vybrali dvaatřicet zajímavých kusů. Jsou mezi nimi skromnější telefony, ale i ty s nejvyššími ambicemi, včetně žhavých novinek od Applu. Otestovali jsme také netrpělivě očekávaný Samsung Galaxy Note 7, který jsme se nakonec kvůli skandálu s explodujícími bateriemi a následnému zastavení výroby a prodeje rozhodli do tabulky nezařadit.

Testovací program se od vydání posledního testu nezměnil, výsledky jsou proto srovnatelné. Součástí zkoušek je testování základních vlastností telefonu (paměť, baterie, výbava, schopnost přijímat signál), snadnosti obsluhy (včetně kvality displeje), dílenského zpracování nebo odolnosti. Odborníci dále hodnotí kvalitu fotoaparátu a kamery, práci na internetu a rychlost přenosu dat a podobně. Pozitivní je, že žádný z testovaných mobilů nebyl učiněnou katastrofou. Úplně nejlevnější telefony však doporučit nemůžeme. 


Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony 2018–2020 (318 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2020


Přihlásit