Test uzených lososů 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2016

Objeví-li se na studené míse chlebíčky s lososem, pravděpodobně zmizí ze všech nejdříve. Růžová tučná ryba jako lahůdka pro výjimečné chvíle vede. Proto i nás znepokojily prosakující zprávy o rizikových chemikáliích údajně kontaminujících lososí maso. Nechali jsme analyzovat deset vzorků uzených lososů z rybích farem, které by měly být v tomto ohledu nejrizikovější. Nemilé překvapení se sice konalo, hlavní zpráva je však dobrá – internetové zvěsti se nepotvrdily.

Uzený losos patří mezi velice příjemné lahůdky, ovšem spolu s ním vyplouvá na povrch dost nepříjemných zpráv. Lososí populace v mořích je ohrožena rybolovem, zákazníci se jich však nechtějí vzdát a proto se lososi chovají na farmách. Ale ani ty nejsou bez chyby. Přemnožují se v nich paraziti a v boji proti nim se používají pesticidy, které se mohou spolu s dalšími chemikáliemi ukládat v rybím tuku. Lze tedy lososa jíst bez obav?

Nakoupili jsme deset vzorků uzených lososů z farmového chovu a nechali je důkladně otestovat. Zajímala nás jejich chemická a mikrobiální bezpečnost, množství tuku spolu s výživově významnými omega-3  a omega-6 mastnými kyselinami a posuzovaly se i jejich senzorické kvality.

Nejvíce jsme byli zvědaví na výsledek chemických zkoušek. V jejich rámci jsme zjišťovali obsah pesticidů, dioxinů, polychlorovaných bifenylů a těžkých kovů. Další bezpečnostní zkouškou bylo mikrobiologické vyšetření, kterým prošlo devět vzorků s čistým štítem, desátý, Salmon Norwegian Traditionally Smoked značky Connoisseur, propadl z důvodu výrazně nadlimitního množství potenciálně nebezpečných bakterií Listeria monocytogenes. O tomto zjištění jsme naše čtenáře informovali již v průběhu testování.

Test přinesl řadu dobrých zpráv a bohužel i jedno nepříjemné překvapení. Lososi byli vesměs bezpeční, vyhovovali i po stránce senzorické. Někde však poztráceli rybí tuk.


Testované výrobky - uzení lososi (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Uzení lososi (10 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2016


Přihlásit