Stiftung Warentest varuje před antibakteriálními mýdly s triclosanem

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.10.2016   

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) varuje spotřebitele před antibakteriálními mýdly. Oproti klasickým nepřinášejí téměř žádné benefity a ještě navíc obsahují škodlivé látky včetně triclosanu, jehož použití bude od podzimu roku 2017 zakázáno v USA.

Mytí rukou je rozhodně důležitou součástí osobní hygieny, píše SW. Mnozí spotřebitelé se domnívají, že použití antibakteriálního mýdla úroveň jejich hygieny ještě zvýší. V tom se ale pletou. K zahubení většiny druhů známých bakterií stačí použití běžného mýdla a teplé vody po dobu alespoň 20 sekund.

Antibakteriální mýdla s triclosanem či podobnými látkami naopak mohou poškodit pokožku, ničí i prospěšnou kožní mikroflóru. Triclosan je také prokázaným endokrinním disruptorem, který vyvolává hormonální nerovnováhu, zejména ve štítné žláze. U dětí také může způsobovat alergie. Navíc jeho použití vede ke vzniku odolných kmenů bakterií.

V USA bude použití triclosanu a 18 podobných látek v mýdlech zakázáno. Evropská legislativa ho však stále připouští, ovšem pouze v kosmetice, která zůstává krátce na kůži, jako jsou mýdla či šampony. Dále pak i v USA existuje výjimka pro zubní pasty – efektivita triclosanu v boji proti zánětu dásní je ověřená mnoha studiemi.

SW spotřebitele upozorňuje, že prospěšnost triclosanu v mýdlech nijak prokázána nebyla. I vzhledem ke všem prokázaným negativním účinkům jim doporučuje, aby se antibakteriálním mýdlům vyhnuli.

Triclosanu a jeho škodlivým účinkům se v minulosti podrobně věnovala americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. Jeho přítomnost v kosmetice a zubních pastách pak mapovala i dánská spotřebitelská Forbrugerradet Taenk.
 

Přihlásit