Test denních hydratačních krémů 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2016

Bez vody se nedá žít a podobně, jako se její nedostatek negativně odráží v přírodě, je patrný i na lidské pokožce. Na hydrataci pokožky se podílí řada vnitřních i vnějších faktorů, například životospráva nebo ovzduší, ve kterém žijeme. Podpořit ji mají za úkol také hydratační krémy. Jak se jim to daří a zda je možné očekávat stejné výsledky od dražších i levnějších produktů, prověřil náš test 18 denních hydratačních krémů. 

Touha po zdravé pleti není výsadou moderní doby. Za kolébku důkladné péče o ni je považován už starověký Egypt. Jeho obyvatelé věnovali pokožce velkou pozornost a nanášeli na ni různé ingredience s hydratačním účinkem, například olivový olej či kadidlo. Proslulá královna Kleopatra prý v touze po krásné pleti spotřebovala denně desítky litrů oslího mléka, ve kterém se koupala. Římané se zase dlouhé hodiny natírali vzácnými oleji. 

V dnešní době k péči o pleť většina lidí používá průmyslově vyráběné krémy. Po testech produktů proti vráskám, BB i opalovacích krémů jsme se tentokrát rozhodli otestovat univerzální denní hydratační krémy. Pro test jsme vybírali primárně přípravky určené pro normální pleť, pokud jsme ale u některé značky takový krém nenašli, zahrnuli jsme do testu také výrobky vhodné pro smíšenou nebo citlivou pleť. Do výběru jsme naopak nezařadili noční krémy ani krémy proti vráskám, případně jiné přípravky s užší specifikací.

Kůže je největší orgán lidského těla. Zabírá zhruba 1,6 až 1,8 m² povrchu těla dospělého člověka a tvoří asi 6 až 7 % jeho hmotnosti. Aby byla zdravá, je třeba ji hydratovat, tedy dodávat jí potřebnou vláhu. Právě hydratace měla v našem testu největší váhu. Schopnost zvlhčovat pokožku u každého krému testovala skupina 22 dobrovolnic. Hydrataci jsme ověřovali podle standardizované laboratorní metody s využitím speciálního přístroje korneometru. Ten na základě proudění elektronů a elektrické kapacity měří přítomnost vody v pokožce. 

Dále nás zajímaly kosmetické vlastnosti a účinnost krémů, tedy zda a jak příjemně voní, jak snadno se roztírají a rychle vstřebávají, nebo jak dobře zvláčňují pokožku. Sledovali jsme také údaje na obalu nebo obsah potenciálně rizikových látek.


Testované výrobky - hydratační krémy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Denní hydratační krémy (18 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2016


Přihlásit