Rakouský test odhalil nekvalitní exotické oleje

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.10.2016   

Problémy s kvalitou se vyskytují i v segmentu drahých potravin. Prokazuje to nedávný test exotických olejů rakouské spotřebitelské organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI). Některé z testovaných olejů byly natolik zkažené či znečištěné, že by neměly být vůbec prodávány.

VKI se ve svém testu zaměřila na lněné, ořechové, kokosové a sezamové oleje. Zvláště oleje z vlašských ořechů bývají velice drahé, nejdražší testovaný výrobek stál 99 euro za jeden litr.

Jak ukazují výsledky testu, rozhodně se nedá říct, že drahé oleje z netradičních surovin jsou výrazně prospěšnější či kvalitnější než běžné slunečnicové či řepkové. Z 16 testovaných výrobků tři zcela propadly. Byly totiž žluklé či kontaminované nežádoucími příměsemi, neměly se tak vůbec dostat do prodejen.

Ani ostatní výrobky vždy neodpovídaly inzerované prémiové kvalitě. I když tyto oleje někteří spotřebitelé vyhledávají i kvůli jejich specifické chuti, na mnohých z testovaných výrobků by si nepochutnali. Některé čpěly rybinou, jiné byly příliš hořké, v mnoha byla cítit nežádoucí ovocná či semenná aromata.

Starší průzkum americké spotřebitelské organizace Consumer Reports pak ukazuje, že drahé či netradiční oleje nejsou žádnou „superpotravinou“ plnou prospěšných látek. Oblíbený kokosový olej je plný škodlivých nasycených mastných kyselin a tvrzení o tom, že by měl pomáhat při léčbě Alzheimerovy nemoci, jsou nepodložená, výživové hodnoty ořechového oleje jsou pak prakticky totožné s olivovým.
 

Přihlásit