Rozdíly v kvalitě pracích prášků závisí i na velikosti balení

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.10.2016   

Německý test pracích prášků spotřebitelské organizace Stiftung Warentest (SW) přinesl zajímavé zjištění. Nezáleží jen na značce či konkrétním typu pracího prášku, velké rozdíly jsou i mezi jednotlivými baleními. Prášky z velkých balení mohou prát o několik tříd hůře než ty z malých.

Nedávný test pracích prášků na barevné prádlo přinesl zajímavé výsledky pro spotřebitele kupující prášky značky Ariel. Zatímco kilové balení bylo vyhodnoceno pro své prací účinky jako druhé nejlepší, totožný výrobek v balení XXL obsadil chvost tabulky. Varianta prodávaná ve velké krabici totiž obsahovala spoustu zbytečných plnidel, jejichž jediných efektem je zvýšit hmotnost balení.

Balení od balení se lišily i další prášky, i když ne tak výrazně. Persil i Sunil v XXL balení byly hodnoceny přibližně o půl stupně hůře než jejich menší verze. Jediný prášek, který byl hodnocen stejně v malém i velkém balení, byl Lenor. Ten však v testu zcela propadl v obou variantách.

SW proto spotřebitele varuje, aby si prášek nevybírali podle přepočtu ceny na kilogram, ale spíše si všímali, kolik pracích dávek jedno balení obsahuje. Obsah plnidel se v XXL baleních sice oproti devadesátým letům zmenšil o dvě třetiny, stále je však zbytečné za ně platit.

Prášky v menších baleních přitom nejsou drahé. Zatímco jedna prací dávka z XXL balení vyšla na 10 centů, prostředky ze špičky tabulky bez plnidel byly pouze o dva centy dražší.

Testování pracích prostředků se pravidelně věnuje i dTest. Poslední test, který se týkal gelů na černé prádlo, nepřinesl příliš příznivé výsledky. Žádný z testovaných gelů nebyl hodnocen lépe než uspokojivě, většina z nich měla potíže zvláště s udržením barvy.
 

Přihlásit