Polští výrobci biopotravin chybují hlavně v deklaraci složení

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.10.2016   

Test polské spotřebitelské organizace Pro-Test, který se zaměřil na potraviny v biokvalitě či s jiným ekologickým certifikátem, dopadl příznivě pro prodejce, hůře však pro výrobce. Zatímco na straně prodejců většinou problémy s označením potravin nejsou, nezanedbatelné procento výrobců neuvádí správné složení. Některé výrobky také nesou označení „bio“ neprávem.

Test se týkal biopotravin z kamenných obchodů, e-shopů i tržišť. Převážně se jednalo o ovoce a zeleninu, med, sýry, těstoviny, mléčné a masné výrobky. Ve svém testu se Poláci zaměřili na přítomnost zakázaných pesticidů a hnojiv.

Pochybení na straně prodejců bylo minimum, chybovala pouhá 2,5 % trhovců, obchodníků či provozovatelů e-shopů, a to převážně v označení prodávaného výrobku. V označování ovšem často chybovali hlavně samotní výrobci.

U 12,6 % šarží testovaných výrobků neodpovídalo složení, laboratoře například u rajčat v nálevu zjistily nižší obsah cukru, než výrobce udával. Často chybělo označení země původu. 14 testovaných výrobků pak nesplňovalo požadavky kladené na udělení biocertifikátu, ačkoliv označení nesly. Podíl biosložky v nich byl totiž menší než evropským předpisem stanovených 95 %.

Organizaci Pro-Test se nelíbí ani nesmyslná označení na některých výrobcích, třeba velký nápis „bez lepku“ na přirozeně bezlepkových potravinách. Jedna kokosová smetana v biokvalitě měla na obalu velký nápis „bez GMO“. Geneticky modifikované suroviny se však při výrobě biopotravin nesmí vůbec používat. Takové označení je tudíž nadbytečné.

Podobné potíže se vyskytují v mnoha zemích. V Británii například nedávno čelil kritice řetězec Tesco, jenž u biopotravin své privátní značky mátl názvem. Značkami jako „Boswell Farm“ označoval i výrobky pocházející například z Dánska. Rakouská organizace Verein für Konsumenteninformation zase kritizovala nepoctivé výrobce čokolády v údajné biokvalitě, které byly plné pesticidů.
 

Přihlásit