Test lískooříškových pomazánek 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2016

Jak vypadá ideální kakaová lískooříšková pomazánka? V legislativě ani jinde se nedočtete, co by správně měla obsahovat, přesto lze poměrně přesně určit, co v ní být nesmí. Nenacházejí se v ní nežádoucí látky? Je Nutella z Německa stejná jako Nutella z Polska nebo Itálie? Vzorky jsme odeslali do laboratoře, abychom to zjistili. Drtivá většina obstála s přehledem, jednomu vzorku snížil známku nález kadmia a atypická chuť.

Tentokrát se do našeho hledáčku dostaly kakaové lískooříškové pomazánky, které jsme podrobili analýzám. Do testu jsme vybrali takové, které obsahem ořechů připomínají pomazánku Nutella. Nutella je originální výrobek a proto jsme jej považovali za vzor optimální chuti. Jeho historie sahá do 60. let minulého století, proto lze ostatní pomazánky, které se objevily později, považovat za její napodobeniny. Právě ty nejvěrnější, se 13% obsahem lískových ořechů, jsme spolu s originály poslali do laboratoře.

Zjišťovali jsme, kolik obsahují kakaa, jaké kvality je použitý tuk, zda pomazánky neobsahují nežádoucí látky v podobě mykotoxinů, kadmia a polycyklických aromatických uhlovodíků. Některé výrobky se v tomto ohledu zasloužili o několik nepatřičností. V neposlední řadě jsme nechali odborníky posoudit smyslové kvality pomazánek. Hodnotitelé si u jednoho vzorku postěžovali na atypickou chuť.

Vedle toho jsme podrobili senzorickému srovnávacímu testu 5 výrobků Ferrero Nutella: jednu italské, jednu německé a tři polské výroby, které jsme nakoupili v Česku, v Polsku a ve Slovinsku. Naším cílem bylo zjistit, zda je Nutella na různých evropských trzích stejná.

Video Jak testujeme lískooříškové pomazánky


Lískooříškové pomazánky (porovnat)

Pomazánky bez mléka (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Lískooříškové pomazánky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2016


Přihlásit