Jak vybrat lískooříškové pomazánky

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2023 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.10.2016

Pomazánka na chléb nebo čokoláda na lžičku? Ať jsou vaše preference jakékoli, několika základním nárokům musí vyhovět všechny lískooříškové krémy. Mezi ně patří kvalita použitého tuku, adekvátní obsah kakaa a oříšků, absence nežádoucích látek a v neposlední řadě lahodná lískooříškovo-kakaová vyvážená chuť. 

Rozhodování, kterou koupit se zdá na první pohled složité. Lískooříškové pomazánky se vyjma několika, které lze spočítat na prstech jedné ruky, prodávají pod privátními značkami obchodních řetězců.

Na první pohled lze od sebe odlišit jednobarevné pomazánky kakaové a dvoubarevné, které tvoří tmavá kakaová hmota a světlý krém, většinou s mlékem nebo syrovátkou. Senzoricky se od sebe mohou výrazně odlišovat v závislosti na receptuře a použitých surovinách. Čím se však mezi sebou výrazně neliší, je podíl cukru, který většinou činí 50 procent a víc. Pomazánky se sobě podobají i nejméně 30% obsahem tuku.

Nejspíš každý výrobek tohoto druhu si najde své kupce, není však od věci připomenout, že v první a původní lískooříškové pomazánce Nutella se nachází 13 % lískových ořechů. Pomazánky, které se snaží originálu přiblížit, spoléhají na stejný podíl pražených drcených lískových ořechů. Setkat se však můžeme i s vyšším obsahem, například 45%. Drtivá většina prodávaných produktů však obsahuje ořechů méně než zmiňovaných 13 %. Česká lískooříšková Nugeta z Kolína a některé další sázejí na vyváženou chuť s 10% obsahem ořechů. O poznání méně ořechů nalezneme v kategorii pomazánek s obsahem ořechů do 2 % hmotnosti. Na pultech obchodů s potravinami ovšem stojí i takové, které jsou lískovými oříšky pouze navoněny a to buď použitím aromatizujících látek, nebo přídavkem takřka stopového množství ořechů.

Pozornost bychom při výběru měli věnovat i množství obsaženého kakaa. Italská Nutella, kterou bychom mohli považovat za jakýsi vzor, deklaruje na své etiketě 7,4 % kakaa a hodnoty od 6 % do 9 % jsou u lískooříškových pomazánek nejčastější. Některé však nemusejí obsahovat kakao žádné, přestože mají hnědou barvu - za ni mohou totiž vděčit karobu neboli svatojánskému chlebu.

Lískooříškové pomazánky se od sebe liší také tím, jaký obsahují tuk. Ve většině z nich je tuk palmový, někteří výrobci k němu přidávají ještě tuk slunečnicový nebo řepkový. Někteří výrobci deklarují na obalu udržitelné zdroje palmového tuku (RSPO, RSPO gemischt/mixed) či zodpovědné a udržitelné zdroje použitého kakaa (UTZ certified cacao), někteří o nich mluví pouze na svém webu, jiní se k udržitelnosti pěstovaných surovin nehlásí vůbec.

Databáze testovaných výrobků

Lískooříškové pomazánky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2016


Přihlásit