Test zimních a celoročních pneumatik 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2016

V letošním testu jsme prověřili celkem 32 zimních a celoročních pneumatik. Přinášíme vám výsledky 14 modelů o rozměru 185/65 R15 a 12 modelů o velikosti 225/45 R17. Otestovali jsme také šest celoročních pneumatik s označením 205/55 R16. V dostatečném předstihu před povinným přezouváním tak opět máte v ruce jedinečný balík informací, který vám pomůže při výběru pneumatik vhodných pro váš vůz.

Ve skupině 15palcových pneumatik vhodných pro menší vozy (186/65 R15) jsme porovnali jízdní vlastnosti 14 modelů různých značek. Ve výběru chybějí Continental, Fulda a Sava, protože v době nákupu pneumatik do testu ještě nebyly v prodeji novinky pro letošní sezónu. Zařazení konkrétních pneu do testu probíhalo na základě jednoduchého kritéria, na energetickém štítku mohla být přilnavost na mokré vozovce označena nejhůře písmenem C. Celkovou dobrou známku, která značí dobré jízdní vlastnosti na všech testovacích površích, tedy na mokré a suché vozovce, na sněhu i náledí, získaly pouze dva modely.

Pneumatiky s celkovým uspokojivým hodnocením stále patří mezi ty, které doporučujeme ke koupi. Nemají však vyvážené jízdní vlastnosti, protože na některém nebo některých površích se při jízdních zkouškách ukázaly určité slabiny. To byl případ 8 z 12 testovaných modelů.

Testovacím vozidlem pro široké nízkoprofilové sedmnáctky o rozměru 225/45 byl rychlý Volkswagen Golf 7 GTI, typický zástupce vozidel pro tento typ pneumatik. Výkonné motory s vysokým točivým momentem a sportovní tlumiče požadují dobrý grip neboli přilnavost pneumatik k vozovce, aby mohly využít svůj potenciál. Možná i to mohlo být důvodem, proč pouze jediný model v této velikostní kategorii nabídl jisté jízdní vlastnosti na všech površích. Pouze on dostal ve všech dílčích zkouškách na mokru, tedy v ovladatelnosti, brzdění, aquaplaningu a směrovém vedení, dobré známky. Na sněhu předvedl Golf obutý na vítězných pneumatikách druhou nejlepší jízdu ohodnocenou také samými dobrými známkami. Na suchu a náledí skončil mezi průměrnými. Potěšující také je, že patří mezi pneu s nejmenším vlivem na spotřebu paliva a nejnižší hlučností.

V letošním testu jsme srovnali také jízdní vlastnosti šesti celoročních pneumatik o rozměrech 205/55 R16. Testování celoročních modelů není tak snadná záležitost jako v případě zimních nebo letních pneumatik. Cílem testu totiž není jen vzájemné porovnání jízdních vlastností jednotlivých modelů, ale zároveň se snažíme zjistit, jestli jsou jedinou vhodnou alternativou pro dvě sady letních a zimních pneu. Celoroční modely proto testujeme na sněhu i náledí při stejných podmínkách jako zimní. Při zkouškách na mokru srovnáváme jízdní vlastnosti v chladném počasí se zimními pneumatikami a za teplejších podmínek s letními. Na suché vozovce musejí celoroční modely obstát za vysokých teplot při srovnání s letními pneumatikami. A test životnosti je prováděn z poloviny společně se zimními a z poloviny společně s letními pneumatikami.

Celoroční pneu to proto vůbec nemají jednoduché. Dobrou celkovou známku nedostal žádný model, dva jsou uspokojivé. Zatímco vítěz dostal dobrou známku pouze za jízdu na náledí a na ostatních površích už tak jistý nebyl, v pořadí druhá pneu má kromě jízdy na sněhu dobré vlastnosti na mokru, suchu i náledí, a je proto jedinou otestovanou celoroční pneumatikou, na kterou se lze dívat jako na alternativu pro letní i zimní sadu pneu.


205/55 R16 - celoroční pneumatiky (porovnat)

225/45 R17 - zimní pneumatiky (porovnat)

185/65 R 15 - zimní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimní pneumatiky 2010-2016 (219 výrobků)
poslední aktualizace: 23.9.2016


Přihlásit