Provozovatelé stránek pro děti dostali pokutu za shromažďování a sdílení údajů

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.9.2016   

Velcí američtí výrobci hraček a producenti kreslených dětských seriálů musí zaplatit pokutu, že na svých webových stránkách shromažďovali osobní údaje o dětech mladších 13 let za účelem cílení reklamy, případně je sdíleli s dalšími podnikateli. To ovšem zakazuje zákon známý pod zkratkou COPPA. 

Jednalo se například o populární webovou stránku s virtuálními mazlíčky Neopets, stránek panenek Barbie, hraček Fisher Price, figurek Monster High a My Little Pony, autíček Hot Wheels či dětských televizních kanálů Nickelodeon a Nick Jr.

Pokuty, jež musí provozovatelé zaplatit, jsou značné. Například společnost Viacom, která provozuje obě zmíněné televizní stanice, zaplatí půl milionu dolarů, hračkářská společnost Mattel pak čtvrt milionu dolarů.

Server Consumerist uvádí, že ve všech případech se rozhodně nejednalo o vědomé a cílené porušování zákona za účelem získání osobních údajů dětí a mladistvých, ale spíše o neznalost či nedbalost.

Například zmíněný server Neopets svou webovou stránku vybavil facebookovým pluginem, který umožňuje sledování dat o uživatelích, provozovatelé však zapomněli Facebooku nahlásit, že se jedná o stránku určenou primárně pro děti mladší 13 let. Viacom, který dostal nejvyšší pokutu, pak nesledoval data o uživatelích všude na svých stránkách, pouze v sekci určené zvláště rodičům dětí. Zákon COPPA však mluví jasně, pokud je stránka určena dětem i rodičům, platí pro ni stejná pravidla jako pro tu cílenou výhradně na mladistvé. V případě společnosti Mattel se pak jednalo o použití zcela legálního systému pro měření návštěvnosti, který však mohl být zneužit pro těžení dat o nezletilých.

Zákon COPPA zakazuje sbírání a uchovávání dat o dětech mladších třinácti let bez souhlasu jejich zákonných zástupců, zakazuje také využití těchto dat pro cílení reklamy či jejich sdílení s třetími stranami. Tento zákon je například důvodem, proč je možné většinu populárních sociálních sítí používat až od 13 let.
 

Přihlásit