Němečtí spotřebitelé se nemusí bát rtuti v tuňákových konzervách

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.9.2016   

Tuňákové konzervy jsou oblíbenou svačinou či přísadou do pomazánek, mnozí spotřebitelé se však obávají obsahu rtuti v mase. Jejich obavy mírní aktuální test německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest (SW). V žádné z testovaných konzerv nepřekročil obsah rtuti zákonné limity, dva výrobky měly pouze problém s vyšším obsahem minerálních olejů.

Tuňák je predátorem, v jeho mase se tak snadno kumulují škodlivé látky, které do sebe vstřebaly menší planktonožravé rybky a jejich konzumenti ze středu potravního řetězce. V souvislosti s tuňákem se nejčastěji mluví o obsahu rtuti, která je nebezpečná zvláště pro malé děti a těhotné a kojící ženy. Rtuť totiž škodí zvláště vývoji mozku a nervové soustavy.

Nejvíce rtuti obsahuje maso tuňáka křídlatého, známého také jako tuňák bílý či albacore. Na druhém místě je pak podle staršího průzkumu americké spotřebitelské organizace Consumer Reports (CR) tuňák žlutoploutvý, jehož chuťově výraznější maso se používá zvláště v sushi.

Spotřebitelé by se podle SW neměli bát tuňáka z konzervy. Výsledky testu dvaceti konzerv tuňáka byly příznivé, žádná z nich neobsahovala nadlimitní množství rtuti. Ve výsledcích bylo možné vysledovat i zajímavou nepřímou úměru. Většinou platilo, že čím levnější konzerva byla, tím méně rtuti či jiných škodlivin obsahovala. Vítězem testu se tak stal tuňák ve slunečnicovém oleji vyráběný pro diskontní řetězec Aldi, mezi nejlepšími se umístily i vlastní značky řetězců Edeka a Penny.

Na opačném konci žebříčku se naopak umístily dvě nejdražší konzervy. Jednalo se o nakládané tuňákové filety Fontain a tuňáka v olivovém bio-oleji Pan de Mar. Jejich prohřeškem však nebyl vysoký obsah rtuti, limity překročily u potenciálně karcinogenních minerálních olejů.

SW i CR se ovšem shodují, že obsah rtuti či jiných škodlivin je jen jedním z problémů, jež jsou spjaty s konzumací tuňáka. Například oblíbený a dříve hojně rozšířený tuňák obecný je v současnosti veden mezi ohroženými druhy. V sítích také často končí jiní ohrožení mořští živočichové, zvláště pak delfíni, kteří často doprovázejí hejna tuňáků. Spotřebitelské organizace proto doporučují všímat si značek „Dolphin safe“ a MSC, jež značí ekologický či udržitelný způsob lovu.
 

Přihlásit