Rozpustné tablety jsou plné sodíku

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.9.2016   

Rozpustné doplňky stravy a léky v rozpouštěcích tabletách jsou plné sodíku. Ukazuje to nedávný test rakouské spotřebitelské organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI).

VKI uvádí, že nadměrný příjem sodíku může poškozovat kardiovaskulární systém a způsobovat vysoký krevní tlak. Doporučená dávka sodíku pro dospělého je podle VKI 1,5 gramu denně, podle Světové zdravotnické organizace by neměla překročit 2 gramy.

Nejvíce sodíku spotřebitel vstřebá ze soli. VKI uvádí, že problém s nadměrnými dávkami sodíku není většinou způsoben tím, že by si lidé přesolovali jídlo na talíři. Nebezpečí se skrývá zejména v solích obsažených v potravinách a potravinových doplňcích, kde by je málokdo čekal. Příkladem je průzkum brazilské spotřebitelské organizace IDEC, která sůl odhalila například v těstovinách či pomerančových džusech.

VKI se proto zaměřila na jiný zdroj sodíku – rozpustné šumivé tablety s potravinovými doplňky a léky. Rakouská spotřebitelská organizace varuje, že šumivými tabletami se spotřebitel může velice snadno předávkovat, uhličitan sodný se do nich přidává proto, aby se snáze rozpouštěly. Zvláště velké množství sodíku se podle VKI nachází v rozpustných léčivech na bolesti svalů a hlavy. Spotřebitel by si proto měl pečlivě číst složení a obsažený sodík započítat do svého denního příjmu.

Tématem sodíku se z jiné strany letos v létě zabývala i italská spotřebitelská organizace Altroconsumo. Ta řešila, jak ideálně doplnit sůl vyplavenou v potu při sportování. Prodávané iontové rehydratační nápoje vyhodnotila jako nevyhovující a příliš sladké, spotřebitelům spíše doporučuje připravit si vlastní iontové koktejly ze soli, ovoce a zeleniny.
 

Přihlásit