Soud nepřiznal miliónovou pokutu za negativní recenzi

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.9.2016   

Texaský soud zamítl žalobu společnosti, zabývající se hlídáním domácích mazlíčků a péčí o ně, která požadovala miliónové odškodnění za publikaci negativní recenze na portálu Yelp. O kauze informuje americký spotřebitelský server Consumerist.

Kauza „milionové recenze“ má svůj počátek letos na jaře. Manželský pár z města Plano ve státě Texas si najal společnost Prestigious Pets, aby se v jeho nepřítomnosti starala o domácí mazlíčky. Konkrétně se jednalo o dva psy a rybičky. S jejími službami byl pár velmi nespokojen.

Nelíbilo se mu, že pečovatelé mimo jiné zcela zanedbali čistění akvária. Rovněž se manželům zdála nekorektní cenová politika společnosti, když si účtovala příplatek za každou urgenci, i pokud byla oprávněná. Manželé proto společnosti udělili negativní hodnocení na portálu Yelp.
Obchodní podmínky společnosti Prestigious Pets ovšem obsahovaly i klauzuli, která zakazovala negativní komentáře na recenzních portálech či sociálních sítích. Společnost manželský pár okamžitě kontaktovala, aby negativní recenzi stáhl. Když tak neučinil, společnost jim za porušení smluvních podmínek vyměřila pokutu ve výši 6700 dolarů.

Na společnost se snesla kritika ze všech stran, spor byl medializován jako odstrašující případ toho, jak by obchodní podmínky neměly vypadat. Společnost Prestigious Pets proto upustila od původní žaloby a vznesla novou, nyní již o milion dolarů. Cítila se totiž být medializací případu poškozena na dobrém jméně.

Zvýšením částky, o kterou se společnost soudila, se však dočkala pouze další pozornosti, o níž nestála. Manželskému páru naopak bezplatně nabídlo pomoc několik spotřebitelských a právnických organizací. Podle právníků, jež Consumerist cituje, se v případě „milionové recenze“ jednalo o takzvaný SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation), tedy žalobu, která nebyla podána s cílem vyhrát spor, ale pouze umlčet žalovanou stranu. Za pravdu dal páru a jeho podporovatelům i texaský soud, který nepřiznal žalující firmě Prestigious Pets odškodnění z důvodu jeho neopodstatněnosti. Pečovatelská společnost navíc musí zaplatit všechny soudní výlohy.

Američtí zákonodárci v současnosti bojují s klauzulemi, které zakazují a pokutují negativní uživatelské recenze či například stížnosti k vládním regulátorům. V Kalifornii byl již schválen zákon, který použití podobných ustanovení zakazuje, zákon s celofederální závazností čeká na schválení v kongresu.
 

Přihlásit