Není všechno zlato, co se třpytí

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.9.2016   

Na trzích všech zemí světa se najdou různé bizarní výrobky a ten německý samozřejmě není výjimkou. Tamní spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) se podívala na zoubek zubní pastě s obsahem zlatého prachu a hlavně na to, jak je produkt účinný v ochraně zubů a dásní.

První, nad čím se SW pozastavila, je skutečný obsah inzerovaného 23,75 karátového zlata. Ačkoli se pasta Swiss Smile d’Or v Německu prodává za 100 euro za set tubičky a kartáčku a na českých e-shopech stojí okolo tří tisíc, zlata je v ní obsaženo minimální množství. SW soudí, že podle kurzu z konce srpna by obsažený zlatý poprašek měl cenu přibližně 77 centů, tedy okolo dvaceti korun. Samotný kartáček je pak vyrobený z plastu zlaté barvy, ani v tomto případě tedy spotřebitel neplatí za odpovídající zboží.

Podle SW by se cena dala odpustit, pokud by se jednalo o produkt prémiové kvality. Pasta Swiss Smile d’Or si však ve zkoušce ochrany proti zubnímu kazu vysloužila pouze dostatečnou známku. Obsahuje jen velmi malé množství fluoru.

Výrobce se ohání reklamními tvrzeními o prospěšnosti zlatého prachu pro zdraví zubů a dásní, podle SW ovšem neexistuje jediná vědecká studie, která by takové tvrzení podporovala.

Německá spotřebitelská organizace proto považuje zubní pastu Swiss Smile d’Or za zbytečnou extravaganci, která se prodává za cenu, jež zdaleka neodpovídá ani obsahu zlata, ani kvalitě výrobku.

Zubní pasty také nedávno testovala dánská spotřebitelská organizace Forbrugerradet Taenk, jejíž oddělení chemiků se specializuje na hledání škodlivých látek ve věcech denní potřeby. Většina výrobců při výrobě zubních past stále používá potenciálně škodlivé triclosany a parabeny.
 

Přihlásit