Jak vybrat suché krmivo pro psy

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.9.2016

Trh s krmivem pro domácí mazlíčky je velmi specifický. Přestože krmivo samotné je určeno zvířatům, výrobce, produkt a zejména jeho vzhled cílí na člověka. Jednotlivé výrobky halí lákavé obaly a některé mohou obsahovat i suroviny, o které samo zvíře nestojí. Jak si poradit s výběrem suchého krmiva pro psy?

Pes, ačkoli šelma, není vlk, a s tím souvisí i jeho nároky na stravu, kterou na rozdíl od svého předka přijímá pravidelně. Proto přirozenost nebo nepřirozenost té či oné stravy je do značné míry otázkou filozofickou. Pes je totiž psem od té doby, od kdy žije společně s člověkem. V průběhu tisíciletí se pes živil tím, čím lidé, takže o vhodnosti výlučné masožravosti psů nemůže být řeč. Člověk dokázal za poslední staletí let vyšlechtit stovky různých plemen, z nichž mnohá jsou natolik přešlechtěná, že se tím úvahy o přirozenosti psa žrát pouze maso významně zpochybňují. Základem psího zdraví je strava vyvážená se všemi esenciálními aminokyselinami, optimálním podílem správných mastných kyselin, vitamínů a minerálních látek. Takovou výživu by měla psům poskytovat všechna krmiva s přídomkem „kompletní“. Vždy je však třeba vzít ještě v úvahu plemeno psa, jeho stáří, životní fázi, zdravotní stav, individuální stravovací omezení a jeho chuť.

První rozhodnutí, které musíme jako spotřebitelé-chovatelé učinit je, zda koupit krmivo suché v podobě granulí, nebo šťavnaté v podobě kapsičekpaštik nebo konzerv. Existuje ještě krmivo polosuché, které vypadá jako šťavnatější granule. Nelze říct, že jedno je lepší než druhé, obojí má svá pozitiva. Suché se lépe skladuje a je snazší na manipulaci, obsahuje do 14 procent vody. V polosuchém krmivu činí podíl vody od 14 do 60 procent. Naproti tomu šťavnaté nebo mokré krmivo z konzervy obsahuje nad 60 % procent vody. Vedle toho lze narazit i na krmiva mražená, jejichž hlavní nevýhodou je skladování v mrazicím boxu.
 


 

Neoficiálně lze krmiva rozdělit podle kvality, ovšem toto rozdělení je čistě v rukou výrobce a nemá oporu v legislativě. Nejvyšší jakost se označuje jako „superpremium“, střední jakost jako „premium“ a základní řady krmiv nesou název „economy“. Ve složení na obalu se u krmiva vyšší jakosti nejčastěji dočtěte konkrétní složení surovin, naproti tomu levnější krmiva informují pouze o kategoriích použitých surovin (např. maso a vedlejší produkty živočišné výroby). Stojí za tím větší možnost větší flexibility v recepturách.

Dělit krmiva lze také podle toho, kterým psům jsou určena. Můžeme se setkat s krmivy pro štěňata, pro dospělé psy, se zvýšeným obsahem energie, se sníženým obsahem energie, pro seniory, hypoalergenní, rostlinná (vegetariánská a veganská) a biokrmiva.

Vedle kompletního krmiva, které pokrývá veškeré denní nutriční požadavky psa a ke kterému již není potřeba nic přidávat, existuje ještě krmivo doplňkové. Doplňkové krmivo může obsahovat více některé látky a jeho hlavním úkolem je psí výživu doplnit. Patří sem například některé typy polosuchých granulí, kousací pamlsky a jiné psí dobroty.

Sušené krmivo pro psy lze zakoupit v baleních nejrůznější velikostí. Menší balení stejného krmiva vyjdou většinou dráž než větší, přepočtete-li cenu na kilogram. Pokud však nemůžete velký objem granulí v době cca 3 týdnů spotřebovat a vhodně je uskladnit v suchu, chladu a temnu, nemůžeme koupi několikakilogramových balení doporučit. Granule jsou po otevření obalu vystaveny dlouhodobému působení vzduchu (tuk v nich může žluknout) a plísním (mohou vytvářet nebezpečné mykotoxiny). Podobné je to s koupí granulí na váhu, kdy nemáte možnost kontroly nad tím, jak dlouho v obchodě granule stojí a za jakých podmínek jsou skladovány. Ačkoli to nemusí být na první pohled cenově výhodné, menší balení jsou z hlediska zachování zdravotní nezávadnosti krmiva lepší volbou.

Databáze testovaných výrobků

Krmivo pro psy (20 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2016


Přihlásit