Jak vybrat městský batoh na notebook

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.8.2023

Pokud sháníte batoh, ale v široké nabídce na trhu jste bezradní, přečtěte si naše tipy, jak při jeho výběru postupovat, aby vám sloužil dobře a dlouho.

U městských batohů bývá ve srovnání s těmi turistickými či dokonce lezeckými kladen důraz především na civilnější design, menší rozměry a dostatek kapes a prostoru pro uložení předmětů denní potřeby.

Dispoziční řešení batohu by mělo pro jeho výběr patřit k důležitým aspektům. Pokud vám stačí, že pojme peněženku, mobil a například knihu či časopis, vystačíte si se subtilním batohem s malým objemem kolem 20 litrů.

S batohem do kanceláře

Pokud patříte k lidem, kteří si z kanceláře domů a zase zpět přenášejí počítač, před koupí si ověřte, zda se do vámi vybraného batohu vejde váš laptop či notebook.

Spěcháte-li z kanceláře rovnou do fitness centra nebo na jógu, zjistěte si před pořízením, zda je batoh dostatečně velký a k běžnému „nákladu“ se do něj bez problémů vejdou třeba i boty a oblečení na cvičení. V dnešní hektické době si také řada lidí nestíhá dojít na oběd a nosí si ho do práce s sebou v krabičce, takzvaném lunchboxu. I ten by se vám do batohu měl vejít. Právě různé druhy nákladu zahrnující zmíněné, ale i další předměty, byly součástí našeho testu.

Bederák na obtíž?

Neméně důležitým bodem v cestě za výběrem toho pro vás správného batohu je také jeho provedení. Zatímco u batohů na výlety jsou zpravidla hrudní a bederní pás výhodou, ve městě, kde potřebujete batoh často sundávat a nandávat (například při cestě hromadnou dopravou), tomu tak v případě, že přenášíte jen lehký náklad, být nemusí. Zaměřit byste se ale stejně jako u jiných batohů měli na pevnost dna, horní držadlo, polstrovaná záda nebo možnost regulace kapacity, třeba pomocí rozšíření ukryté přihrádky.

Při výběru batohu neopomeňte ani jeho hmotnost. Vzhledem k tomu, že v batohu je často nutné přenášet těžké předměty, je zbytečné, aby sám bez nákladu vážil více než kilogram. Hmotnost testovaných batohů se pohybovala od 0,5 do 1,1 kilogramu.

Až naprší (a uschne)?

Protože se při cestách městem jen málokdo umí vyhnout dešťovým přeháňkám, je vhodné, aby batoh byl voděodolný. Jak ukázal náš test, na trhu je řada batohů, které nevydrží ani lehký deštík.

Cestování i za tmy

Pokud se s batohem budete pohybovat i po setmění, zapomenout byste při výběru batohu neměli ani na bezpečnost. V tomto případě byste měli sáhnout po batohu s reflexními prvky a/nebo signálními barvami.

Cena

Ceny batohů do města se pohybují od několika stovek do tisíců korun. Náš test ukázal, že už za cenu kolem patnácti stovek lze pořídit kvalitní model.
 

Databáze testovaných výrobků

Městské batohy na notebook (11 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2023


Přihlásit