Strašák finanční krize

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 12/2008

Bojíte se o své peníze? A kdo by se nebál! O hrozícím krachu bank se sice doslýcháme prozatím jen ze zahraničí. Některá jména ústavů ze zpráv jsou nám však povědomá a nápadně připomínají své české „dcery“. Protože by analýza mezinárodního bankovního trhu zabrala více než jedno celé vydání tohoto magazínu, podíváme se radši na úroveň zajištění, jakou nabízí české spořicí účty. Za poslední týdny se toho také mnoho změnilo. Můžeme se cítit bezpečně, nebo jen bezpečněji?

Předem musíme podotknout, že nebudeme dělat rozdíl mezi bankou a záložnou. Přes neblahé zkušenosti českého publika s kampeličkami devadesátých let jsou dnes podmínky srovnatelné s běžnými bankami. Chod tuzemských záložen je podřízen dozoru České národní banky. A pro pojištění vkladů platí všude stejná pravidla.
Co by se tedy stalo, kdyby právě naše finanční instituce „ohlásila bankrot“? Nepříjemnostem bychom se nevyhnuli. Je jasné, že pojištění vkladů dokáže ochránit velkou část našich finančních prostředků. Na druhou stranu jeho výplata trvá nějakou dobu, po kterou nám peníze nebudou k dispozici.
Další nevýhodou jsou limity pojištění. V současné době stále platí, že jsou vklady pojištěny do výše 90 % a ekvivalentu 25 000 Euro (to platí pro jednoho majitele účtu a jako součet zůstatku všech účtů, které v bance má). To se bude měnit v lednu 2009, kdy by měl být přijat návrh ze společného jednání ministrů financí Evropské unie. Záruky vzrostou na 100 % vkladu a nejvyšší odškodnění na 50 000 Euro. Evropská komise navíc už teď navrhuje posun povinné hranice pojištění na 100 000 Euro.
Každopádně ani s krachem banky nebo záložny o své peníze nepřijdete, nebo se vám vrátí alespoň podstatná část. Vyplatí se však uvažovat o rozdělení peněz alespoň do dvou ústavů. V případě, že by se jeden dostal do potíží, nezůstanete, byť dočasně, úplně bez prostředků.


Přihlásit