Test myček nádobí 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2016

Do aktuálního testu myček jsme vybrali 13 volně stojících o šířce 60 centimetrů. Zaměřili jsme se na levné a v České republice hojně dostupné modely. Výsledky ukázaly, že i mezi touto sortou výrobků se najdou dobré kousky. Špatné známky jsme udělovali za dlouhé mycí cykly a za vysokou hlučnost, dobré známky za umyté a usušené nádobí a také za nízkou spotřebu vody i elektrické energie

Do testu jsme zařadili volně stojící modely o šířce 60 centimetrů a kapacitě od 12 do 14 souprav nádobí. Příkon přístrojů se pohyboval od 1800 do 2400 wattů a jejich energetická třída byla A+ nebo A++. Při výběru jsme si stanovili dva stěžejní parametry: cenový strop deset tisíc korun a hojnou dostupnost v ČR. Bohužel ne u všech značek bylo možné splnit obě kritéria. Například zařazený model od AEG stojí v průměru 13 tisíc korun, protože levnější byly málo dostupné.

Z třinácti otestovaných myček dosáhly na celkové dobré hodnocení pouze dvě. Svoji nejdůležitější činnost, tedy mytí a sušení nádobí, zvládají dobře. Ještě dalších pět myček získalo v této zkoušce dobrou známku, ale kvůli horším výsledkům v jiných oblastech to na celkově dobré hodnocení nestačilo. Mezi další testované a hodnocené vlastnosti myček patří délka mycího programu, spotřeba elektrické energie a vody, hlučnost, obsluha a zpracování. Za délku programu jsme většinou udělovali špatné známky (uspokojivé a horší). Úsporný program testovaných myček trval v průměru více než tři hodiny (186 minut) a průměrná délka hlavního programu byla 140 minut. Naopak hodnocení spotřeby elektrické energie a vody dopadlo celkově dobře nebo uspokojivě.

Měření spotřeby elektrické energie ukázalo, že většina modelů ji má v úsporném programu nižší než 1 kWh. Hlavní program (nazývaný auto nebo normal) je energeticky náročnější a většina myček při něm dosahuje vyšší spotřeby, najdou se však úsporné modely se spotřebou pod 1 kWh. Údaje o množství spotřebované vody potvrdily, že myčky jsou ve srovnání s ručním mytím nádobí nedostižitelné. Průměrná spotřeba testovaných modelů v hlavním programu je pouhých 13,5 litru, v úsporném programu 10,6 litru.

U obsluhy jsme se zaměřili na snadnost otevírání dveří, pohodlnost madla, pohodlnost plnění myčky, její flexibilitu nebo práci s koši na nádobí. Neopomenuli jsme ani praktickou stránku dávkovačů na mycí prostředky, snadnost ovládání myčky, tedy ergonomii ovládacího panelu a srozumitelnost symbolů, náročnost čistění filtru a sledovali jsme také účinnost samočistění. Nejlépe hodnocené myčky z pohledu obsluhy se celkově umístily na prvních příčkách. Jejich společnými znaky jsou například snadná práce s koši na nádobí, dobrá účinnost samočistění nebo nepraktické dávkovače mycích prostředků.


Testované výrobky - myčky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Myčky (313 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023


Přihlásit