Jak vybrat šunkový salám

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.9.2016

Ačkoliv si jsou šunkové salámy na první pohled velmi podobné, najdeme mezi nimi velké rozdíly. Rozhodně se proto vyplatí věnovat jejich výběru trochu času navíc a přečíst si etiketu. A když ne celou, tak určitě alespoň její část, kde je uveden obsah masa.

Název šunkový salám je vyhrazen pouze pro masné výrobky splňující požadavky stanovené vyhláškou 69/2016 Sb. Musí obsahovat alespoň 55 % masa a nejvýše 20 % tuku. Vyrábět se smí z masa hovězího a vepřového, avšak použití obou uvedených druhů není nutné. Zcela vyloučeny jsou přídavky masa strojně odděleného, tzv. separátu.

Obsah masa najdete na obalu všech masných výrobků. U šunkových salámů se mohou deklarovaná množství výrazně lišit. Na trhu se tak objevují jak výrobky se základním 55% masným podílem, tak salámy s 90% obsahem. Maso je kvalitativně nejdůležitější surovinou a při výběru by se měly preferovat výrobky, které ho obsahují co nejvíce.

Šunkové salámy dříve standardně udily, dnes se tento krok již automaticky neprovádí. Pokud tedy máte chuť na zauzený šunkový salám, je třeba hledat na obalu informaci, zda výrobek touto úpravou prošel, či nikoliv. 
 


 

Vyhláška definuje i některé senzorické vlastnosti. Zejména se vyžaduje charakteristická výrazná mozaika tvořená kontrastem kousků vepřové kýty a homogenní salámové spojky. Dále pevná konzistence a vyváženě slaná a kořeněná chuť. Většinu z toho sice můžeme posoudit až po nákupu, avšak u krájených výrobků v průhledných obalech mohou být některé vady patrné pouhým pohledem. Můžete se tak přesvědčit, zda je barva salámu přirozeně růžová s výraznou mozaikou a zda se z výrobku neuvolňuje vlhkost. Vadou by byl i výrazně mokrý či viditelně oslizlý povrch.

Některé přídatné látky, například konzervant dusitan sodný nebo fosforečnany, jsou běžné a jejich použití je pochopitelné. Nicméně setkat se můžete i s použitím zbytných aditiv, jakými jsou škroby, zahušťovadla, barviva a látky zvýrazňující chuť a vůni.

Většina krájených šunkových salámů se balí do plastových vaniček pod ochrannou atmosférou. Její použití musí být na obalu výrobku zmíněno. Alternativou jsou výrobky balené ve vakuu. Ty jsou rozlišitelné na první pohled a na obalu se tento způsob balení zvlášť uvádět nemusí. Nekrájené salámy bývají plněny do plastových nejedlých střívek. Ta je nutné před konzumací odstranit a spotřebitel musí být na nejedlé střívko upozorněn samostatným textem na etiketě.

Měli bychom mít na paměti, že trvanlivost šunkových salámů bývá obecně krátká (zhruba dvoutýdenní) a nakupovat je proto přiměřené množství. Samozřejmé je pak dodržování požadovaných skladovacích podmínek, tedy uchovávání salámu v chladničce.

Databáze testovaných výrobkůPřihlásit