Král phishingu skončil za mřížemi

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.8.2016   

Interpol slaví úspěch, při zátahu proti významným internetovým podvodníkům se mu podařilo zadržet provozovatele jedné z významných phishingových sítí. Nigerijec, kterého server Consumerist identifikuje pouze jako „Mike“, je údajně zodpovědný za podvody a krádeže osobních údajů s celkovou škodou, která přesahuje 60 milionů dolarů.

Modus operandi nigerijského podvodníka se příliš neměnil, soustředil se hlavně na dva druhy podvodu. Při prvním ovládl e-mailovou schránku provozovatelů e-shopů, zákazníkům pak rozesílal platební příkazy, v nichž zaměnil bankovní účet obchodníka za jeden ze svých. Druhým byl takzvaný CEO fraud. V tomto případě se jednalo o podvod, při němž „Mike“ či někdo z jeho společníků ovládl e-mailovou schránku managementu či vedoucích pracovníků a následně jejich podřízené nutil převádět peníze na jeho vlastní účet. V jednom takovém případě se mu podařilo z nic netušících zaměstnanců vylákat 15,4 milionu dolarů.

„Mike“ způsobil celkovou škodu v hodnotě 60 milionů dolarů, ta však může být ještě vyšší. Vzhledem ke komplikovanosti případu Interpol kauzu stále prošetřuje, podle serveru Consumerist je však zřejmé, že obviněný může počítat s delším pobytem za mřížemi.

Podle Consumerist se jedná o významný průlom, zatčení provozovatele podobné sítě podvodníků bývají velmi vzácná. V loňském roce se podařilo odsoudit jiného významného nepoctivce, Američana Sandforda Wallace, který nechvalně proslul jako „Král spamu“. Soud mu zakázal i používat jakékoliv sociální sítě. Jejich prostřednictvím za pomoci odcizených profilů totiž šířil většinu spamů.
 

Přihlásit