Výrobce chytrých žárovek vypíná servery

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.8.2016   

Další výrobce produktů „chytré domácnosti“ ukončil technickou podporu a odpojil servery. Ze žárovek na dálkové ovládání Connected od výrobce TCP se tak staly jen o něco lepší světelné baňky za několikanásobně vyšší cenu. Americký spotřebitelský server Consumerist se pozastavuje nad tím, jak je podobný přístup nepřátelský vůči zákazníkům.

Předností chytrých žárovek výrobce TCP mělo být ovládání na dálku pomocí mobilního telefonu či systému chytré domácnosti, uživatel mohl regulovat i jas či barvu světla. O většinu pokročilých funkcí nyní přijde, výrobce se rozhodl ukončit podporu a odpojit vzdálené servery, jež mají provoz na starosti.

Žárovky sice budou svítit dál a regulace jasu za pomoci domácí wi-fi sítě je stále možná, přicházejí však o ovládání na dálku i kompatibilitu se systémy chytré domácnosti. V tomto případě majitelé chytrých žárovek dopadli ještě poměrně dobře. Vlastníkům řídicích systémů pro chytrou domácnost Revolv, kterou výrobce odpojil v první polovině tohoto roku, zůstal pouze „mrtvý“ a nefunkční přístroj, přičemž obdrželi jen velmi malou finanční kompenzaci.

Consumerist uvádí, že pokud výrobu ukončí například výrobce nábytku, spotřebitel se nemusí obávat, že by z ničeho nic nemohl otevřít šuplík. Pokud podporu či výrobu ukončí výrobce klasické elektroniky, stále není většinou problém s funkčností ani sehnáním náhradních dílů, spotřebitel pouze může zapomenout na autorizované servisy. Jenomže pokud výrobce „chytrých spotřebičů“ odpojí své servery, zákazníci přijdou o většinu inzerovaných funkcí.

Takový přístup se nelíbí spotřebitelům, Consumeristu ani nevládním či vládním organizacím. Například americký vládní regulátor Federal Trade Comission se dlouhodobě snaží o stanovení pravidel pro výrobce spotřebičů zapojených do „internetu věcí“. Požaduje po nich nalezení takového řešení, aby přístroje bezproblémově sloužily i po odpojení oficiálních serverů. Řešení těchto potíží však Consumerist považuje za hudbu vzdálené budoucnosti.
 

Přihlásit