DVD nosiče: Jak nepřijít o data?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2006

DVD je cenově dostupné a výhodné médium pro ukládání dat, textů, obrázků i zvuku. Avšak bezpečnost uložených dat ohrožují chyby v počítači, v software i v obsluze. Budete-li dbát několika pravidel, budete svá data na discích moci číst ještě po několika letech.

  • Neskrblete zbytečně s kapacitou disků. Komprese dat zvyšuje riziko výskytu chybných souborů nebo extrémních případů, kdy svá data už vůbec nebudete moci číst. Lépe je soubory ukládat tak, jak jsou.
  • Šetření se nevyplácí ani při postupném ukládání dat. Když budete na přepisovatelný disk přidávat opakovaně nová a nová data, riskujete, že dojde v zápisu k chybě, která zlikviduje i dříve uložené soubory.
  • Uložte si nejdůležitější data pro jistotu hned na několik dévédéček, ta potom skladujte na různých místech. Budete mít jistotu, že ani při extrémní nepřízni osudu o svá data (asi) nepřijdete.
  • Důležitá data, ke kterým se často vracíte, ukládejte na osvědčené nosiče odolné proti poškrábání. Pak budete disk moci občas i čistit, aniž by vás při čtení obtěžovaly vzniklé vrypy a škrábance.
  • Nearchivujte zbytečně hudební soubory nebo programy, ty si můžete většinou bez problémů obstarat znovu. Osobní data jako texty, obrázky nebo videozáznamy se naproti tomu málokdy dají pořídit nanovo, proto energii a toky peněz při archivování nasměrujte k nim.
  • Pro ukládání dat používejte pokud možno často aplikované formáty souborů, jako rtf, txt, jpg, tif, wav, mp3. U exotických formátů dat, jako jsou raw, shx, klv, je pak nezbytné archivovat i příslušné programy, bez nichž byste později neobvyklé formáty nemohli číst.
  • Vývoj jde zběsile kupředu, tak se s ním snažte držet krok. Soubory uložené na dnes již zastaralých médiích (diskety) si překopírujte na moderní nosiče (DVD). Jinak by se vám mohlo stát, že až si budete chtít stará data přečíst, nebude na čem.
  • Popisujte archivní dévédéčka tak, abyste uložená data dokázali rychle najít. Nenadepsat disk je amatérské. Nadepsat jej třeba „fotky“ je sice o něco lepší, ale popisku „rodinné fotografie léto 2005“ se to nevyrovná.

Přihlásit