Zavirované textové zprávy cílí na majitele iPhonů, iPadů a Maců

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.8.2016   

Spotřebitelský server Consumerist varuje uživatele přístrojů s operačním systémem iOS a OS X před virem, který může ovládnout chytrý telefon za pomoci nakaženého obrázku v příloze zprávy. Společnost Apple již vydala bezpečnostní záplatu, majitelé starších systémů by tak neměli otálet s upgradem.

Zmíněný virus se šíří pomocí služby iMessage, která umožňuje komunikaci mezi dvěma přístroji se systémem iOS či OS X. Samotný malware se skrývá v obrázku ve formátu *.tiff, který iMessage zobrazuje automaticky. V té chvíli, kdy napadený obdrží nakaženou zprávu, tak útočníkovi nic nebrání v tom, aby telefon ovládnul a dostal se ke všem uloženým datům, včetně těch citlivých.

Viru se může uživatel bránit buď vypnutím služby iMessage a zablokováním MMS, lepší řešení je podle serveru Consumerist upgradovat operační systém na nejnovější verzi. Pro majitele chytrých telefonů se jedná o iOS 9.3.3., majitelé přístrojů Mac s operačním systémem OS X by měli vyhledat update El Capitano 10.11.6. Používání operačních systémů vydaných před 18. červencem letošního roku není bezpečné.

Consumerist uvádí, že majitelé výrobků značky Apple často žijí v domnění, že jejich telefony, tablety či notebooky jsou zcela imunní vůči jakýmkoliv virům, to však dávno neplatí. Stačí připomenout například rok starý případ textové zprávy s arabskými znaky a několika číslicemi, která po přijetí uvedla přístroj do cyklu nekonečného restartování.
 


Přihlásit