dTest: Pozor na podomní prodejce, kteří se vydávají za zástupce dTestu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 11.8.2016   

Někteří podomní prodejci tvrdí, že nabízí smlouvu z hromadné změny dodavatelů energií organizované dTestem. Ta však nikdy nebyla nabízena v rámci podomního prodeje. Rozhodnete-li se podomní prodejce energií přes svůj práh pustit, nic nepodepisujte bez předchozího uvážení. Pokud tak přeci jen učiníte, existuje možnost smlouvu zrušit.

Na spotřebitelskou poradnu dTestu se v poslední době obracejí spotřebitelé s tím, že je navštěvují podomní prodejci s nabídkou smlouvy z dTestem pořádané hromadné změny dodavatelů energií. „Přihlášení do naší hromadné změny dodavatelů energií však není v současné době již možné. Navíc nabídka vysoutěžená v naší kampani nebyla nikdy nabízena prostřednictvím podomního prodeje,“ vysvětluje situaci Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

O rizicích podomního prodeje dTest dlouhodobě informuje, a to obecně i ve vztahu k dodávkám energií. Také upozorňoval na problémy s některými aukcemi energií, které se v minulosti v České republice konaly. Jednalo se o aukce, do nichž se spotřebitel dopředu závazně přihlásil, aniž by znal podmínky aukce, včetně podmínek smlouvy o dodávce energií.

Podomní prodej je v mnoha obcích zakázán. Obchodníci však zákaz obcházejí tím, že si návštěvu telefonicky dohodnou. U spotřebitele doma pak už postupují dle typického scénáře podomního prodeje. „Pokud se rozhodnete s podomními prodejci jednat, nepodepisujte s nimi smlouvu, ale ani žádné jiné dokumenty, o kterých vám například tvrdí, že se jedná o potvrzení převzetí jejich materiálů, o souhlas se zasláním nezávazné nabídky nebo o doklad, že u vás vykonali návštěvu, který potřebují pro svého zaměstnavatele. Mohlo by se totiž ve skutečnosti jednat například o závaznou přihlášku, smlouvu či žádost o změnu dodavatele. Vše si tedy po jejich odchodu v klidu prostudujte,“ upozorňuje Zelený.

Pokud smlouvu podepíšete, stále máte možnost se z ní snadno vyvázat. V případě uzavření smlouvy mimo obvyklé obchodní prostory je totiž dodavatel energií povinen ještě před započetím dodávek poskytnout spotřebiteli informace o smlouvě, včetně formuláře pro odstoupení od smlouvy. „Od okamžiku, kdy obdržíte od dodavatele formulář pro odstoupení, máte 14 dní na to, abyste od smlouvy bez sankce odstoupili. Pokud vám dodavatel formulář pro odstoupení neposkytne, máte právo odstoupit ve lhůtě jednoho roku a 14 dnů od uzavření smlouvy. Vedle toho máte i právo smlouvu vypovědět do 15 dnů od zahájení dodávek energií s 15 denní výpovědní dobou běžící od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla vaše výpověď doručena dodavateli,“ uzavírá Zelený.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vojtěch Dřevíkovský, drevikovsky@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit